Foto: Andrej Režonja
Sveta Lucija in nenavadna tradicija.

God svete Lucije, 13. decembra, popelje v čas poguma in vere, ki ga pooseblja zavetnica vida in simbol svetlobe. Ta zgodnja krščanska svetnica, rojena leta 286 na Siciliji, je bila znana po svoji predanosti veri in odločnosti. 

Kot legenda pripoveduje, je svoje bogastvo razdala revežem, zavrnila neželeno zaroko in pogumno kljubovala preganjanju kristjanov. 

Njen zavetniški pomen sega od zaščite vida do simbolike svetlobe, kar nakazuje tudi izvor njenega imena. Latinska beseda »lux« pomeni svetloba.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Vremenski pregovori in običaji 

God svete Lucije ni le praznik krščanske pobožnosti, ampak je tesno povezan tudi z ljudskimi običaji in vremenskimi pregovori

V Sloveniji marsikje na njen dan v plitve posode posejejo pšenico, ki zazeleni do božiča in krasi jaslice. Prav tako nalomijo češnjeve vejice, ki naj bi se razcvetele do božiča. 

Vremenski pregovori, kot je »Lucija krati dan,« pa napovedujejo prihajajoče zimske dni in obenem služijo kot ljudski koledar za vreme v prihodnjem letu.

»Dnevi od Lucije do božičnega dne ( od 13. do 25. decembra.) vreme vseh mesecev za drugo leto povedo.

Kakršni so dnevi od Lucije do božiča, taki bod o meseci v prihodnjem letu.

Lucija krati dan, to ve vsak faran.«

Strašljiva tradicija svete Lucije

Na god v nekaterih delih Slovenije ohranjajo nenavadno tradicijo. Svetnica, ki je zavetnica slepih, kmetov, krojačev in številnih drugih poklicev ter zaščitnica pred očesnimi boleznimi, je znana po svoji simboliki oči na pladnju. 

Po legendi si jih je iztaknila, da bi se izognila nadležnemu snubcu, in jih tako posvetila svoji veri.

Praznovanje svete Lucije pogosto vključuje ženske, oblečene v belo, ki s pladnjem, očmi in koso ali vilicami obiskujejo otroke.

Tradicija ima vzgojni namen, saj otroke spodbujajo k molitvi in čistoči, pri čemer jim celo grozijo z izpikanjem oči, če ne bodo pridni. 

Kljub strašljivi podobi pa Lucije pridne otroke tudi obdarujejo z orehi, pomarančami ali drugimi drobnimi darili.

Češčenje svete Lucije sega že v peto stoletje, najprej na Siciliji, nato po vsej Italiji in Evropi. V Sloveniji je svetnici posvečenih 12 cerkva.

Likovna umetnost jo pogosto upodablja s pladnjem, na katerem sta para oči, kar simbolizira njeno zaščito vida.

Kljub legendam, ki se prepletajo z njenim življenjem, je zgodovinsko potrjeno, da je svoje življenje posvetila veri in pomoči drugim.

Bogata tradicija, povezana z njenim godom, prinaša pridih prazničnosti in upanja, ki nas pripravi na bližajoče se božične praznike.

Starejše novice