Skladnost s standardom je testiranje zakonsko zahtevano za vse igrače, ki se prodajajo v Evropski uniji. A sem ne spadajo barvice, saj jih zakonodaja uvršča med pisala. Tako ni predpisov, ki bi določali mejne vrednosti škodljivih snovi.
Na zadnjem testu vsebnosti kemikalij padlo osem od 12 testiranih barvic
Zadnji test vsebnosti škodljivih kemikalij za barvice je objavila Zveza potrošnikov Slovenije objavila v letu 2017. Takrat je na testu vsebnosti kemikalij padlo osem od 12 testiranih barvic.
Barvice lahko vsebujejo titanov dioksid in druge škodljive kemikalije, kot so tudi policiklični aromatski ogljikovodiki in škodljiva mehčala.
Zveza potrošnikov Slovenije navaja, da naj bi v sodelovanju z nemško potrošniško organizacijo Stiftung Warentest že v septembru prišli rezultati testa kemikalij v šolskih potrebščinah na splošno.
Škodljive kemikalije lahko trajno vplivajo na otrokovo zdravje
V stik s kemikalijami lahko otroci pridejo z grizljanjem in lizanjem barvic, preko kože z dotikanjem, tudi z vdihavanjem nekaterih izdelkov in morebitnim zaužitjem.
Škodljive snovi lahko povzročijo slabosti in alergije, v hujših primerih pa celo trajno vplivajo na otrokovo zdravje.
Barvice znamk AERO in JOLLY, so brez vsebnosti škodljivih kemikalij, poudarja vodja marketinga in komunikacij za omenjeni znamki Nejc Slokan.
Ker se na slovenskem trgu pojavlja vse več tujih znamk barvic, pri Jollyju in AERU pozivajo k rednemu testiranju vsebnosti izdelkov za otroke in urejeno zakonodajo, »saj tako barvice kot drugi izdelki za otroke, pogosto zaidejo v usta, še večji problem nastane, če otroci pri igri škodljive kemikalije inhalirajo.«