Slika je simbolična.
Kar se je začelo kot izhod v sili med pandemijo, se je spremenilo v eno najbolj iskanih ugodnosti na trgu dela. Število podjetij, ki omogočajo delo na daljavo, je namreč od leta 2019 naraslo za osupljivih 615 odstotkov.

Še pred nekaj leti je bilo delo od doma za mnoge le neuresničljiva želja, danes pa je postalo standard v številnih podjetjih. Število slovenskih podjetij, ki ponujajo delo na daljavo, se je od leta 2019 povečalo za kar 615 odstotkov, kažejo podatki zaposlitvenega portala MojeDelo.com.

Medtem ko je bila ta praksa pred pandemijo razmeroma redka, jo danes ponuja že 14,44 odstotka slovenskih podjetij, navaja Andreja Šobar, vodja marketinga na MojeDelo.com.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Vir: MojeDelo.com

Od eksperimenta do ustaljene prakse

Koncept dela na daljavo sega v 70. leta prejšnjega stoletja, ko je inženir pri Nasi Jack Nilles prvič uporabil izraz 'telecommuting' oziroma delo na daljavo.

IBM je bil eno prvih podjetij, ki je preizkusilo delo od doma – najprej s petimi zaposlenimi, do leta 1983 pa jih je bilo že 2000. Čeprav je bilo delo na daljavo sprva značilno za klicne centre, ki so večino nalog opravljali po telefonu, je z razvojem interneta in novih tehnologij postalo vse bolj razširjeno.

Z rastjo zagonskih podjetij in digitalizacije se je začela oblikovati nova delovna kultura, ki je omogočila delo izven klasičnih pisarn. Manj dnevnih migracij pomeni tudi manj prometa in onesnaževanja, zato je tak način dela dobil podporo okoljevarstvenikov.

Pandemija kot pospeševalnik sprememb

Pandemija covida-19 je povzročila preobrat in prisilila številna podjetja v hitro prilagoditev. Mnogi zaposleni so takrat prvič izkusili fleksibilnost dela od doma, delodajalci pa so morali vzpostaviti ustrezno digitalno infrastrukturo.

Kot kaže največja svetovna raziskava Mobility Dreams and Trends, ki so jo izvedli MojeDelo.com, The Stepstone Group in Boston Consulting Group, se je pripravljenost Slovencev na delo na daljavo za tuje delodajalce povečala – kar 68 odstotkov vprašanih bi delalo na daljavo za podjetja v tujini, kar je za dva odstotka več kot leta 2020.

Hibridno delo kot prihodnost

Veliko zaposlenih tako dela od doma kakšen dan ali dva na teden, takšno hibridno delo je zelo priljubljeno. Zaposleni namreč cenijo možnost, da lahko organizirajo svoj delovni čas glede na osebne potrebe in obveznosti,« je povedala Andreja Šobar.

Podjetja, ki omogočajo hibridni model dela, so pri iskalcih zaposlitve pogosto bolj privlačna, saj je prožnost postala ena ključnih pričakovanj zaposlenih.

Delo od doma je torej iz začasne rešitve postalo nepogrešljiv del sodobnega trga dela, pri čemer se bodo podjetja, ki ne ponujajo fleksibilnosti, težje prilagodila spreminjajočim se pričakovanjem delovne sile.

Starejše novice