Slika je simbolična (foto: Bobo).
Več evropskih držav je že uvedlo popolno prepoved uporabe mobilnih naprav v času šolskega pouka, Slovenija pa enotnega pristopa nima. Ga bo dobila kmalu?

Po Evropi številne šole uvajajo prepovedi ali omejitve uporabe mobilnih telefonov zaradi rastočih bojazni glede njihovega vpliva na duševno zdravje mladih in socializacijo ter spletnega nasilja. Med njimi so Belgija, Francija, Nizozemska, Italija, Španija in Grčija.

Enotne politike v Sloveniji ni, jo pa na pristojnem ministrstvu načrtujejo.

Negativni vplivi uporabe mobilnih telefonov

Pretirana uporaba mobilnih telefonov med otroki vpliva na duševno zdravje in učno uspešnost, potrjuje več raziskav.

Tega se zavedajo tudi v slovenskih šolah, ki so po trenutni ureditvi same pristojne za uvedbo morebitnih omejitev.

Uporaba mobilnih naprav je prepuščena vsaki posamezni šoli. Šole področje urejajo s pravili šolskega reda, pa tudi hišnim redom in vzgojnimi načrti.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za STA minuli teden zapisali, da glede uporabe mobilnih telefonov v šolah 'načrtujejo sistemske spremembe', podrobnejših pojasnil pa niso posredovali.

»Nekatere šole uporabo popolnoma prepovedujejo, ponekod morajo učenci naprave ob prihodu oddati na za to predvideno mesto, nekatere šole dovoljujejo naprave v torbah, če ne motijo pouka, ponekod je dovoljena uporaba naprav pod nadzorom,« je za STA pojasnila Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev.

Popolna prepoved uporabe telefonov v šolah po njenem mnenju ni smiselna, saj lahko telefon uporabljajo tudi za potrebe pouka, bistveno pa se ji zdi, da se mlade nauči, kaj je primerno.

Kako je z uporabo mobilnih telefonov na ptujskih osnovnih šolah?

V uredništvu Ptujinfo smo o tem, zakaj v Sloveniji ni sistemske rešitve za uporabo telefonov v šolskih klopeh in kako je to urejeno na ptujskih osnovnih šolah, že pisali.

Takrat smo ugotovili, da imajo vse ptujske osnovne šole zelo podobna pravila, glede uporabe mobilnih telefonov. Na vseh osnovnih šolah je uporaba mobilnih telefonov prepovedana.

Večina osnovnih šol na Ptuju ima v svojem pravilniku opredeljeno, da lahko ima učenec zaklenjen mobilni telefon v svoji omarici ali šolski torbi.

Na ptujske osnovne šole smo se tokrat obrnili z vprašanji o tem, kakšna so pravila uporabe mobilnih telefonov na njihovi šoli v letošnjem šolskem letu, kakšne so kazni za kršenje teh pravil in ali so seznanjeni z načrtom ministrstva, glede sistemskih sprememb in vključeni v proces.

Ravnateljica Osnovne šole Ljudski vrt Tatjana Vaupotič Zemljič je za Ptujinfo povedala, da imajo na njihovi šoli že tretje leto prepoved uporabe telefonov v prostorih šole.

»Večinoma se učenci dogovora držijo, se pa ponavljajo kršitve pri nekaterih istih učencih, vendar so redke. Učenci in starši vedo, da učitelj odvzame telefon, če ga otrok uporabi. Učenec telefon izklopi, učitelj ga odda v tajništvo, kjer ga lahko prevzamejo starši.«

Da bi se zadeve uredile na sistemski ravni, Vaupotič pozdravlja.

»Ravnatelji smo bili na Brdu z enim stavkom obveščeni, da se pripravljajo 'sistemske spremembe'. Kakšne pa nam niso pojasnili.

Seveda pa podpiram idejo in upam, da bo tako, da bi telefone v šolah (razen ob predhodni najavi učitelja, da bodo telefone potrebovali pri pouku) prepovedali na ravni države in ni potrebno vsaki šoli posebej biti bitke s tistimi, ki se jim to zdi brez veze.«

Tudi ravnateljica Osnovne šole Olge Meglič Helena Ocvirk se strinja s tem, da bi bilo dobro imeti sistemsko rešitev, glede uporabe mobilnih telefonov v šolah in jih prepovedati.

»V naš šoli so mobilni telefoni prepovedani. Učenci jih morajo imeti v garderobnih omaricah. V kolikor učitelj zaloti učenca, da ima telefon mu ga odvzame in morajo po telefon priti starši. V kolikor pa učitelj načrtuje učno uro kjer se bodo uporabljali telefoni kot vir didaktičnega pripomočka z namenom iskanja podatkov, informacij, učence na to predhodno obvesti.

Upajmo, da bo ministrstvo sprejelo generalni ukrep in prepovedalo uporabo mobilnih telefonov v šoli,« je dejala Ocvirk. 

Ravnatelji in ravnateljice v proces priprave sistemskih sprememb torej niso vključeni, prav tako pa še niso znane podrobnosti.

Starejše novice