V rubriki Kriminalne zgodbe informativne oddaje Svet so sinoči predstavili Bojana Žalika, ki kot prvi Slovenec prestaja do sedaj najvišje izrečeno, 30-letno zaporno kazen.
48-letnik si je kazen leta 2000 prislužil zaradi umora Janka Makoterja s Cvena pri Ljutomeru. V zapor na Dobu pa je prispel konec leta 2002.
Prvih devet let je Žalik preživel v osami, kar je v njem sprožilo željo po spremembi.
Zapornik je tako med prestajanjem kazni pridobil poklicno kvalifikacijo, se poročil in napisal knjigo, sedaj pa se že spogleduje s svobodo.
Prvih devet let v osami, rodila se je želja po spremembi
Žalik je prvih devet let preživel v najstrožje varovanem delu zapora na Dobu, obkrožen z najbolj nevarnimi obsojenci.
Kot je zaupal novinarki Sveta na Kanalu A, je v tistem času preprodajal mamila ter opravljal številna kazniva dejanja.
Po določenem času za zapahi pa se je začel spraševati, ali je to zares vse, kar mu lahko ponudi življenje.
»Poglobil sem se vase in uvidel, da lahko živim tudi drugače, bolje,« je za Svet na Kanalu A povedal Žalik.
Zapornikovo življenje je od takrat naprej potekalo spremenjeno.
Izobraževanje, poroka in obiski ob vikendih
Žalik je novinarki Sari Volčič povedal, da se je začel izobraževati, pri čemer je pridobil nacionalno poklicno kvalifikacijo za mesto pomočnika kuharja ter certifikat za dietnega kuharja.
Sprva je delo opravljal v podjetju znotraj zapora JMW Fire, nato pa v zaporniški kuhinji.
Po naključju pa se mu je zgodilo tudi nekaj najlepšega - med prestajanjem kazni je navezal stik z nekdanjo simpatijo, s katero sta se začela dogovarjati ter obiskovati. Kmalu za tem se je rodila ljubezen, nato pa sta se sklenila celo poročiti.
Poroka se je v spremstvu pravosodnih policistov odvila na Upravni enoti v Trebnjem.
Kot v prispevku pove Žalik, pa poroka v času prestajanja kazni ni tako pravljična, kot bi si nekateri mogoče predstavljali.
»Na obredu te spremljajo policisti, nato ti sicer za poročno noč dodelijo sobo, ki jo zaklenejo, a mora nevesta zjutraj moža ob prihodu policista takoj zapustiti.«
V letu 2022 je obsojenec v zaporu prešel v napol odprt režim, s svojim delom pa si prislužil tudi možnost odhodov. Slednje je med vikendi izkoristil za obiskovanje žene.
Trenutno na odprtem oddelku mariborskega zapora Rogoza
Zaradi prizadevnosti in delavnosti, predvsem pa potreb po delu v kuhinji, je bil oktobra lani Žalik prepeljan na odprti oddelek zapora Rogoza v Mariboru.
Kot je v prispevku dejala vodja zapora Jožica Benčič, so potrebovali obsojenca, ki bo opravljal delo v kuhinji.
»Gospod Žalik je bil k nam premeščen zaradi naših potreb po delu, in sicer zaradi dela v kuhinji, ki mora delovati vsak dan. Za vikende tukaj ni inštruktorjev, zato morajo obsojenci v kuhinji delati samostojno in biti zaupanja vredni.«
Žalik je gledalcem v prispevku pokazal tudi kuhinjo, v kateri opravlja delo ter dejal, da najraje pripravlja sladice.
V zaporu v Rogozi obsojenec na oknih sobe nima rešetk, zgolj komarnike, na voljo pa mu je tudi notranje dvorišče, kjer se lahko prosto giblje ter vsakodnevno sprejema obiske.
Trenutno je tukaj 36 kaznjencev, ki lahko uporabljajo tudi mobilne naprave ter internet.
Žalikova življenjska perspektiva se je povsem obrnila
Za Svet na Kanalu A je Žalik dejal:
»Spremenil sem se, na boljše. V človeka, ki razume svoja dejanja in je kritičen do tega. Ali bo to sposobna sprejeti tudi širša družba, pa bom videl februarja, ko bodo odločali o moji prošnji za pogojni odpust.«
Obsojenec pravi, da se ne boji reakcije širšega socialnega okolja. Ob tem dodaja, da je storil korak v pravo smer in da več, kot je dal, ne more.
»Ko je človek mlad, misli, da je pameten in da vse ve. Sedaj na stvari gledam drugače. To je bil moj notranji razvoj - da sem to sposoben analizirati in si ne delam utvar, da so za vse drugi krivi.«
Žalik se torej svojih dejanj zaveda in jih obžaluje. V zaporu pa mu je uspelo napisati tudi knjigo, ki jo bo izdal v kratkem.