Vir: Mestno gledališče Ptuj
V petek bo prva premiera v letošnji gledališki sezoni Mestnega gledališča Ptuj.

Pred prvo premiero Mestnega gledališča Ptuj v sezoni 2024/2025 so danes podrobneje spregovorili o predstavi Radost, ki je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem ljubljanskim. Premiera bo za abonma in izven v petek, ob 19.30, v Mestnem gledališču Ptuj.

Avtor in režiser predstave je Nejc Gazvoda.

O čem govori predstava?

Gledališka predstava govori o šestdesetletni frizerki Meti, ki je nedavno izgubila mamo in zgornje nadstropje dotrajane hiše v Rožni dolini napol zastonj odda bivši študentki Maši in njeni sestri Juliji.

Maša je stara petindvajset let in ima tri službe, vse enako nesmiselne. Julija je brucka, vendar težko zbere voljo, da bi kdaj stopila iz hiše.

Meta še ni zares stara, vendar se zdi, kot da je že nekje pri koncu. Maša in Julija sta še zelo mladi, vendar je njuna prihodnost povsem negotova, zato o njej pravzaprav ni mogoče govoriti.

V sobo, imenovano likalnica, se naseli Metin stari prijatelj in sosed Aljoša, avtor kultne zbirke otroških pesmic, ki je pred leti iz Ljubljane odšel v Berlin po boljše življenje, pa se Zahod ni izkazal kot bistveno bolj perspektivno okolje.

Zanimivi liki, ki se ne morejo odločiti za spremembo

Vsi liki drame Radost, med katerimi so še samooklicana pisateljica in novinarka Polona, izčrpana mama majhnih otrok Ela in Metin sin Lukas, plavajo po svojih življenjih, ne da bi se v njih zmogli odločiti za spremembo ali vsaj avtorefleksijo, četudi oboje nujno potrebujejo.

Igralka Mirjam Korbar, ki igra lik Mete, je ob tem razkrila, da njen lik temelji na resnični osebi iz Ljubljane in je res frizerka ter zelo zanimiva oseba.

»V Ljubljani jo toliko stari kot jaz, Ljubljančani, vsi poznajo, in je izredno zanimiva in to je bilo zame na nek način inspirativno, na nek način pa tudi ne, saj ima Meta čisto drugačno usodo,« je dejala Korbar.

Izguba doma in realno stanje v Sloveniji danes

Osnovna tema Radosti je izguba doma, pa tudi pomanjkanje bližine, za katerim trpijo dramski liki.

Dogajalni čas in prostor sta zelo realna in prepoznavna. Radost je Ljubljana in Slovenija zdaj.

To je Ljubljana previsokih cen, inflacije, Wolta, cenenih literarnih večerov, aspiracij po veličini, po tem, da bi se nekako izrazili, Ljubljana poceni drog in Redbull vodke, Ljubljana generacijskih konfliktov, nestrpnosti zaradi pomanjkanja, Ljubljana nepremičninske krize in Ljubljana, glavno mesto v državi, ki trpi za pomanjkanjem vizije.

Vse našteto zlahka prepoznamo iz lastnega vsakdana. Gazvoda v svoja besedila boleče vpisuje sedanjost, pa tudi narodni značaj. Kaj pomeni ostati tukaj? Kakšno ceno plačamo za to?

Pa vendar je pred premiero na Ptuju dejala: »Mislim, da je v nas, da se trudimo in da je brezveze v katerem koli življenjskem obdobju in trenutku spustiti upanje.«

Več o predstavi si lahko prebere tukaj.

Starejše novice