Slednji so znašali nekaj več kot 20,3 milijona evrov in so bili za dobra dva odstotka nižji od načrtovanih ter za 28 odstotkov višji od tistih v enakem obdobju lanskega leta. Rezultate je na sredini seji obravnaval svet zavoda.
Kot je po seji za STA povedala direktorica Anica Užmah, so leto začeli kot ena od covid bolnišnic s precejšnjim valom zdravljenih bolnikov, saj so v tem času obravnavali 406 bolnikov s covidom-19. V skladu z načrti so večinoma izpeljali zastavljeni program, zato verjamejo tudi v uspešen in predvsem pozitiven zaključek leta.
Ko bodo začeli z intenzivnim zdravljenjem, bo prišlo do izpada operacij
»Tudi zdaj smo spet postali covid bolnišnica in ko se bomo začeli znova ukvarjati z intenzivnim zdravljenjem, se bodi stvari zaostrile. Dokler tega še ni, imamo izpad samo na oddelku podaljšanega bolnišničnega zdravljenja, kjer je umeščen naš covid oddelek. Ko bo prišlo do intenzivnih primerov, pa bo to zaradi pomanjkanja kadra pomenilo tudi izpad operacij,« je dejala Užmahova in povedala, da je trenutno pri njih na voljo deset postelj, ki so bolj ali manj vse polne.
Na področju kadrovske politike so bili v prvem polletju zadržani, so pa racionalno nadomeščali dolgotrajno odsotne delavce ter tiste, ki so delali krajši delovni čas zaradi starševskega varstva. Do konca junija so za investicije namenili nekaj več kot 700.000 evrov, kar je dobro tretjino vsega načrtovanega denarja. Po besedah Užmahove se izboljšujejo tudi likvidnostne razmere, ki so precej boljše kot v enakem obdobju lani in tudi v primerjavi s koncem lanskega leta.
Kako pa bo z gradnjo urgentnega centra?
Svet zavoda se je seznanil tudi s stanjem glede dolgo načrtovanega projekta gradnje urgentnega centra, vendar direktorica zanje prav veliko novih informacij ni imela. Trenutno pripravljajo razpisno dokumentacijo in predračun za objavo javnega naročila v odprtem postopku, ki ga sicer vodi ministrstvo za zdrave.
Z razpisom, ki ga bodo objavili predvidoma še ta mesec, bodo iskali izvajalca gradbenih del ter dobavo in montažo opreme, razpis za dobavo medicinske opreme pa bo objavljen med gradnjo objekta. Če bo šlo vse po načrtih in ne bo večjih zapletov pri razpisu, bi z gradnjo lahko začeli januarja. Glede na trenutno visoko rast cen gradbenih materialov in storitev, se bojijo tudi tega, da bi bile ponudbe bistveno višje od ocenjene vrednosti projekta.
Ministrstvo za zdravje je sicer junija potrdilo še tretjo novelacijo investicijskega programa, iz katere izhaja, da znaša ocenjena vrednost investicije 6,58 milijona evrov.
Finančna konstrukcija je zaprta, saj bi država iz proračuna za projekt zagotovila 3,43 milijona evrov, skoraj milijon še iz naslova prodaje štirih zemljišč, dvanajstih stanovanj in garaže na območju bolnišnice. Ob tem bi bolnišnica sama dodala 1,55 milijona evrov, že nekaj časa pa na začetek gradnje čaka tudi 300.000 evrov s strani občin Spodnjega Podravja in približno enaka vsota donacij regijskih podjetij.