Po poročanju Vala 202 je prvotna ura zgorela v ptujskem požaru, današnjo pa je po istih skicah leta 1687 izdelal urar Peter Plocer. To pa bodo morali obnoviti, saj so ji pred 30 leti namestili neustrezne motorje za električno navijanje.
Na mehanizmu ure so vgravirana navodila o vzdrževanju in legi ure, in sicer v obliki črk in številk, ki jih je treba dešifrirati.
Te ure med popravilom ne smejo prestavljati ali razstavljati, saj bi jo bilo nemogoče sestaviti nazaj, zato bo obnova zahteven projekt.
Urar Samuel Kukovičič, edini restavrator za mehanske ure pri nas, pravi: »To je ena največjih in absolutno, da najstarejših avtentičnih mehanskih ur na Slovenskem, z največjim svojim sestavnim delom, ki se mu reče nihalo. To je ta lesena palica, na katero je obešena približno 300 kilogramov težka kamnita utež.
Ona ne služi pogonu ure, ampak pri tem centralnem delu, ki ga urarji imenujemo zaskočni mehanizem, točnemu deljenju časa, da je vsak dan dolg prav toliko, kot mora biti in ga razdeli na točno toliko časovnih in merskih enot.«
V času turških vpadov obrambni stolp
Posebnost ure je v kamnitem delu nihala. Je svetovna rekorderka, z najstarejšim in najdaljšim urnim nihalom na svetu, ki meri skoraj 21 metrov.
»Če je nihalo par centimetrov krajše ali daljše, kot je zdaj, bo ura narobe kazala in moramo upoštevati, da je bila to tedaj, od srednjega veka in do današnjih dni, čeprav zdaj nekaj let in desetletij ura stoji, edina javna ura daleč na okoli,« še pravi Kukovičič.
V času turških vpadov je bil mestni stolp obrambni stolp, zato je tudi večji od običajnih stolpov.
Kje v zgodbo vstopi sam Leonardo da Vinci?
V stolpu si želijo v prihodnosti organizirati razstavo o zgodovini merjenja časa in njenem pomenu, kjer bo morda omenjen tudi Leonardo da Vinci, saj naj bi leta 1500 prišel v naše kraje z namenom, da pomaga ustaviti potencialne vpade Turkov na slovensko ozemlje.
V tistem času naj bi skiciral tudi mehanizem prvotne ure.
Kukovičič glede da Vincijevih skic in ptujske ure še pravi: »Če primerjamo tehnologijo in dejansko stanje, s tistim, kar je skicirano in objavljeno, s tem tu, dobimo absolutno pokrivanje.«
Ste vedeli? Ker grajska gospoda ni želela prispevati svojega deleža za uro, so meščani, v znak protesta, uro v smeri gradu izpustili. Ko je v 17. stoletju pogorel stolpič na cerkvi sv. Jurija, je cerkev mestni stolp začela uporabljati za potrebe župnije.