Slika je simbolična.
Na seji za prometno varnost na Ptuju je bila izpostavljena tudi problematika viška avtobusnih postajališč. Je na Ptuju res preveč takšnih, ki se ne uporabljajo?

Na zadnji seji Sveta za vzgojo in preventivo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj je Marjan Kolarič, sicer član Sveta za preventivno in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj in podžupan občine, predstavil problematiko na področju avtobusnih postajališč na Ptuju.

Natančneje je izpostavil področje Rogoznice, saj je bil za preverjanje varnosti tega področja zadolžen ob začetku novega šolskega leta. 

Kot primer je navedel cesto med Kicarjem in Žabjakom, kjer je kar osem avtobusnih postajališč. 

»Kdo hodi na ta avtobusna postajališča,« se je spraševal Kolarič in dodal, da bi morale šole ponuditi evidenco, kjer bi bilo jasno zapisano, koliko otrok vstopi ali izstopi na katerem postajališču. Meni, da je veliko teh postajališč v neuporabi. 

Tudi predstavnik Panorame je potrdil, da je na tem območju veliko avtobusnih postajališč, za mnoge pa vse kaže, da niti niso v uporabi. 

Znotraj ptujske občine imamo 139 postajališč 

Na občini so za Ptujinfo pojasnili, da imamo na območju Mestne občine Ptuj 139 avtobusnih postajališč. Glede na vrsto prevoza je 18 postajališč rezerviranih za javni mestni potniški promet, 80 za javni medkrajevni promet in 41 za šolske prevoze

Avtobusna postajališča se ukinejo le pod določenimi pogoji, in sicer le preko pristojne komisije za avtobusna postajališča, ki mora podati mnenje o ukinitvi.

»Na področju javnega mestnega potniškega prometa in javnega medkrajevnega potniškega prometa zaenkrat ni potreb po ukinitvah avtobusnih postajališč, zato se racionalizacija ne bo izvajala,« pa so jasni na občini. 

Ker pa je veliko postajališč namenjenih šolskim prevozom, bodo osnovne šole na podlagi potreb ob pričetku novega šolskega leta podale morebitne predloge za prestavitve oziroma ukinitve avtobusnih postajališč šolskega prevoza. 

Primer voznika, ki je ustavljal na postajališču, ki več ne obstaja

Spomnimo, da smo letošnjega maja že poročali o avtobusnem vozniku šolskih otrok, ki teh ni odlagal na primernem postajališču. 

Starši so opazili, da otroke odlaga kar na postajališču, ki sploh več ne obstaja, zato jih je zaskrbelo. 

Omenjeno nekdanje postajališče je v Podvincih, v kraju, ki je sicer z avtobusnimi postajališči dobro opremljen. 

Marjan Kolarič, podžupan Ptuja in član sveta za preventivo in vzgojo v prometu, je na zadnji seji izpostavil, da so v Podvincih zgradili kar štiri avtobusna postajališča ob glavni cesti, na razdalji dveh kilometrov.  

Kolarič je pojasnil še, da tudi z njim starši delijo skrbi. Dotičnemu avtobusnemu šoferju je - kot vse kaže - s poti, da se ustavi na postajališču pri vulkanizerstvu Fredi.

Šofer se je zapeljal proti Velovleku, ustavil pa kar na nekdanjem avtobusnem postajališču, ki je nekoč veljalo za izjemno nevarno.

Gre za postajališče, ki je bilo zaradi nevarnosti že izbrisano, tako avtobusi tam ne bi smeli več ustavljati. 

Pri tem pa obstaja še ena težava. Če bi voznik peljal po pravilih, torej po začrtani poti, ki ne obsega nevarnega in neobstoječega postajališča, se po drugi strani ne bi držal svojega časovnega voznega reda. Pot se po novih postajališčih nekoliko podaljša. 

Takrat so člani sveta za preventivo in vzgojo v prometu še enkrat obvestili podjetje, za katerega dela šofer, in tudi inšpekcijsko službo.

Starejše novice