Slika je simbolična.
V Mariboru je na Teznu v načrtu izgradnja novega Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, katerega projekt je ocenjen na kar deset milijonov evrov. Kje bodo postavili nove prostore in kdaj jih bodo začeli graditi?

V Sloveniji je s 1. januarjem 2014 začel delovati Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, ki je osrednji in največji slovenski javno-zdravstveni laboratorij.

Ta se ukvarja s problematiko varovanja okolja, diagnostično in javnozdravstveno mikrobiološko dejavnostjo, kemijskimi in mikrobiološkimi analizami različnih vrst vzorcev ter z raziskovalno dejavnostjo.

V laboratoriju opravljajo storitve za potrebe države, predvsem za potrebe spremljanja javnozdravstvenih dejavnikov ter uradnih in inšpekcijskih nadzorov, ki so v pristojnosti ministrstva za zdravje, ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pa tudi ministrstva za okolje in ministrstva za obrambo.

Prostori laboratorija se vse od nastanka nahajajo na Prvomajski ulici na Teznu, a ker je prostorska stiska vedno večja, so se odločili za gradnjo novih prostorov, ki bodo zagotovili celovito izvajanje njihovih dejavnosti.

»Pri našem delovanju in nenehnem povečanju obsega storitev se že dlje časa soočamo s prostorsko stisko. Zato smo se odločili za gradnjo novih trajnostnih laboratorijskih prostorov na lokaciji v Mariboru,« so v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano razložili za Mariborinfo.

Arhitekturno rešitev bodo iskali z natečajem

V nacionalnem laboratoriju razlagajo, da je glavni cilj investicije omogočiti bolj učinkovito izvajanje dejavnosti mariborskega oddelka za medicinsko mikrobiologijo, oddelka za mikrobiološke analize, oddelka za mikrobiološke raziskave in skupnih strokovnih služb ter s tem izboljšati delovne pogoje za zaposlene.

»Osnovni namen investicije je zagotoviti možnost nemotenega oziroma nadaljnjega razvoja in izvajanja dejavnosti omenjenih oddelkov,« razlagajo v nacionalnem laboratoriju.

Zaradi tega so pred kratkim v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije objavili natečajno nalogo, saj bodo na ta način poiskali najustreznejšo arhitekturno rešitev. 

Novi prostori bodo zgrajeni le čez cesto

Novi prostori se bodo tako kot stari nahajali na Prvomajski ulici v Mariboru, natančneje v notranjosti območja na križišču Ptujske ceste in Janševe ter Sarajevske ulice.

Za potrebe umestitve novega objekta na omenjenem območju bo zaradi preseganja faktorja izrabe zemljišča potrebno pripraviti in sprejeti odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu, postopek katerega vodi Mestna občina Maribor.

In kakšen bi naj bil objekt?

Po načrtih naj bi bil objekt zasnovan kot kompaktna prostostoječa grajena struktura, ki bo zraven kletnega nadstropja in pritličja obsegal še tri nadstropja.

»Pri načrtovanju nove stavbe so ključnega pomena optimalna funkcionalna zasnova glede na namen uporabe. Gre za laboratorijske prostore in sledenje smernicam trajnostnega načrtovanja. Načrtujemo tudi izgradnjo laboratorija s stopnjo biološke varnosti 3 – BSL 3 – ki bo omogočal razvoj dejavnosti predvsem na področju virologije ter dela z mikrobakterijami,« razlagajo v nacionalnem laboratoriju.

Hkrati bo investicija zasledovala tudi načela zelene gradnje.

»Ker želimo z novo stavbo imeti minimalen vpliv na okolje, manjšo porabo energije in vode ter posledično nizke stroške obratovanja, povečati zadovoljstvo zaposlenih in tudi produktivnost, bo nova stavba morala zadostovati najstrožjim standardom zelene gradnje,« dodajajo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.

Uredili bodo tudi zunanje površine

V pritličju je sicer predviden zazelenjeni atrij, dva vhoda z glavnim in ločenim vhodom za odvzem vzorcev, osebno in tovorno dvigalo, pisarne, delovni prostori in notranji atrij.

V prvem nadstropju so nato predvidene pisarne, delovni prostori z laboratoriji, sanitarije, sejna soba, čajna kuhinja, skladiščni prostori prostor, v drugem nadstropju pa rešitev predvideva laboratorijske prostore s prostori za opremo in tudi knjižnico.

V zadnjem, tretjem nadstropju pa predvidevajo še pisarne, prostore uprave, sejno sobo in manjši arhiv.

Prav tako je v kletni etaži oziroma garaži načrtovanih 49 parkirnih mest, na zunanji ploščadi pa še deset dodatnih mest. 

Poskrbeli bi naj tudi za zunanji del objekta, saj na južnem delu predvidevajo zelene površine s klopcami ter zasaditev s trajnicami in drevesi

Vrednost investicije ocenjena na okoli deset milijonov

Z izvedbo natečaja za arhitekturno rešitev želijo zagotoviti največjo transparentnost pri izvedbi celotnega projekta. 

»Sredstva za izgradnjo bodo delno zagotovljena v zakonu o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031, del pa iz akumuliranega presežka zavoda preteklih let,« razlagajo v nacionalnem laboratoriju.

Za Mariborinfo so prav tako razkrili vrednost investicije, ta je ocenjena na okoli deset milijonov evrov.

Odločitev o zmagovalcu oziroma rešitvi arhitekturnega natečaja pričakujejo v oktobru letošnjega leta, nato bo sledila priprava dokumentacije in vložitev gradbenega dovoljenja.

»Po optimalnih scenarijih bi lahko pričeli z izgradnjo prihodnje leto oziroma v začetku leta 2024. Gradnja pa naj bi predvidoma trajala od dve do tri leta, torej bi bil predviden začetek uporabe stavbe v letu 2027,« zaključujejo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.

Starejše novice