Slika je simbolična (foto: Jure Banfi).
Prihaja najdaljši dan v letu, dan, ko nas bo najdlje grelo sonce.

Bliža se solsticij, začetek poletja in dan, ko nas sonce greje najdlje. Ste vedeli, da beseda solsticij izvira iz latinščine in je skovana iz dveh besed. 'Sol' pomeni sonce, 'sistere' pa pomeni stati. Gre namreč za dan, ko sonce dalje 'stoji' na nebu. 

Dnevu, ko se začne poletje rečemo tudi kres. Sonce se ob zenitu navidezno nahaja najseverneje na nebu oziroma je najvišje nad nebesnim ekvatorjem, pojasni Albin Gradišnik, iz amaterske vremenske postaje v Krčevini pri Vurberku. 

Sončni vzhod na prvi poletni dan, torej 21. junija, je bil na Ptuju ob 5.04, zahod pa ob 20.55. Dan bo tako dolg skorajda 16 ur, natančneje 15 ur in 51 minut. 

Zemlja bo na ta dan od Sonca oddaljena 152 milijona kilometrov, okoli poletnega solsticija pa sta Zemlja in Sonce v bližini točke, ko bosta najbolj oddaljena eden od drugega. 

Najhitrejši vzhod smo že prespali

Sonce pa v letu najhitreje vzide 11. junija, ko je do vzhoda prišlo že bo 5.02, pojasni Gradišnik. To se sicer zgodi deset dni pred poletnim solsticijem. 

Pri tem je treba poudariti, da je čas vzhoda in zahoda odvisen od lokacije. Razlika med Prekmurjem in Primorsko, oziroma med skrajno vzhodno geografsko točko, krajem Benica, in skrajno zahodno geografsko točko, krajem Breginj, znaša trinajst minut. 

Če zdaj kres prižgemo za prvi maj, pa so davna ljudstva kres prižgala na dan poletnega Sončnega obrata. Naši predniki so kresovali v čast božanstvu Kresniku, krščanstvo pa je praznik preuredilo v praznik svetega Janeza Krstnika, ki je 24. junija. 

Letos se tako poletje začne 21. junija, ob 11.13, konča pa 22. septembra, ob 3.03. Poletje bo tako trajalo 93 dni, 15 ur in 50 minut. 

Starejše novice