Slika je simbolična.
Ptujčane so lani pretresle izjemno visoke položnice za ogrevanje. Celo tako visoke, da so mnogi radiatorje preprosto zapirali. Letos bi naj do kurilne sezone že delovala nova kotlovnica.

Lansko kurilno sezono so za Ptujčane in Ptujčanke zaznamovale predvsem nepričakovano visoke položnice za ogrevanje. Ptuj je odvisen predvsem od plina, ki pa se je precej podražil. 

Že leta se je sicer govorilo o obnovi kotlovnice, ki bi omogočala ogrevanje na lesno biomaso, ki je bila - vsaj lani - veliko cenejša od plina. 

Alen Hodnik, direktor Javnih služb Ptuj, je na letošnji januarski seji dejal, da v prihodnje ne želijo biti več odvisni od dogajanja na trgu energentov, zato bodo stroške skušali znižati z obnovo kotlovnice in prehodom na lesno biomaso. 

Po Hodnikovih besedah bi z novim kotlom pokrili 80 odstotkov potreb, tako da bi zemeljski plin ostal le še za potrebe pokrivanja obdobij, ko je ogrevanja največ. 

O novi kotlovnici se je sicer govorilo že pred več kot petimi leti, a je mestni svet potreboval kar dve leti, da je zanjo izdal soglasje. 

Na vidiku nova težava ... 

Pri tem pa se je v zadnjem mesecu pripetilo nekaj nekoliko nepričakovanega. V določenih trgovinah so omejili prodajo lesnih peletov in drv. 

Takrat so za Ptujinfo v Trgovinah Jager pojasnili, da so v juniju in juliju beležili izjemno povpraševanje po peletih in drvah. Prodali so večino svojih zalog. 

Dodali so, da nove nabave trenutno niso možne zaradi omejitev izvoza v državah, kjer imajo nabavne vire in zakupljene količine drv in peletov. Bo to vplivalo tudi na dobavo za Ptuj?

Rekonstrukcija kotlovnice se že izvaja

Za dodatna pojasnila smo se obrnili na Javne službe Ptuj, kjer so za Ptujinfo dejali, da je projekt rekonstrukcije kotlovnice na Volkmerjevi že v fazi realizacije. 

Načrti javnih služb tako ostajajo enaki - do nove kurilne sezone bi imeli nov kotel na lesno biomaso. 

»Tako kot ostali energenti je tudi biomasa deležna podražitev, vendar načrti ostajajo enaki, saj kljub vsesplošnim podražitvam ocenjujemo, da bo ogrevanje na lesno biomaso cenejše, kot če bi za proizvodnjo toplote uporabljali samo zemeljski plin,« pomirjajo na javnih službah. 

Priznavajo, da skrb glede cen lesne biomase obstaja, a na te nimajo vpliva. Kar jih posebej pomirja je dejstvo, da je lesna biomasa lokalni vir, kar pomeni, da dobava ne bo odvisna od raznih omejitev uvoza. 

Za prihajajočo ogrevalno sezono je pa pogodba za dobavo lesnih sekancev že sklenjena, še dodajajo na javnih službah. 

Komentarji (2)

ffra-ffra (ni preverjeno)

Ptujsko ogrevanje bo odvisno od toplotnih črpalk ?!
Sem slišal, da toplotne črpalke ne poganja toplota ampak elektrika !!

Meri (ni preverjeno)

Direktor Javnih služb Ptuj A.Hodnik "miri" nas uporabnike ogrevanja, da bodo do nove kurilne sezone imeli nov kotel na lesno biomaso v kotlovnici na Volkmerjevi cesti ?! Ni kaj, zelo so iznajdljivi na Javnih službah Ptuj za njihove pregloboke žepe ... torej Ptujčani bomo ogrevanje zelo drago plačevali (lesna biomasa in elektrika) !?!?

Starejše novice