Kakšna so pravila uporabe mobilnih telefonov na ptujskih srednjih šolah? Uporaba mobilnih naprav je trenutno prepuščena vsaki posamezni šoli, obetajo pa se spremembe.
Šole področje urejajo s pravili šolskega reda, pa tudi hišnim redom in vzgojnimi načrti. Preverili smo, kako je s pravili na ptujskih srednjih šolah, in o tem povprašali njihove ravnatelje.
Enotnega pristopa zaenkrat ni, obetajo se spremembe
Več evropskih držav je že uvedlo popolno prepoved uporabe mobilnih naprav v času šolskega pouka, Slovenija pa enotnega pristopa nima.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za STA minuli teden zapisali, da glede uporabe mobilnih telefonov v šolah 'načrtujejo sistemske spremembe', podrobnejših pojasnil pa niso posredovali.
V uredništvu Ptujinfo smo o tem, zakaj v Sloveniji ni sistemske rešitve za uporabo telefonov v šolskih klopeh in kako je to urejeno na ptujskih osnovnih šolah, že pisali. Zdaj smo preverili še, kako je z uporabo mobilnih telefonov v času šolskega pouka na ptujskih srednjih šolah.
Mobilne telefone vključujejo v izvajanje pouka, drugače prepovedani
Ravnateljica Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo Darja Harb je za Ptujinfo povedala, da o sistemskih spremembah ministrstva zaenkrat ne ve ničesar, da pa trenutno uporaba mobilnih telefonov na ptujski Šoli za ekonomijo, turizem in kmetijstvo ni dovoljena.
»Na naši šoli je uporaba odvisna od tega, kako in na kak način poteka pouk. Ker smo že več let vključeni v projekte inovativne pedagogike, poskušamo v izvajanje pouka pri posameznih predmetih vključevati tudi uporabo mobilnih telefonov in različnih aplikacij.
Vendar to pomeni, da je uporaba telefonov možna samo po izrecnem navodilu učitelja. Če tega navodila ni, uporaba telefonov ni dovoljena,« razloži Harb.
Prepoved je težko izvajati
Ugotavljajo, da je prepoved mobilnih telefonov v praksi, sploh med najstniki, težje izvajati, če glede telefonov nimajo nobenih omejitev tudi doma.
»Nenehno se trudimo, da o uporabi telefonov osveščamo tudi starše in morda zaradi tega opažamo, da se dijaki vsako leto nekoliko bolje zavedajo, da je pravila treba upoštevati.«
Po njihovih šolskih pravilih je uporaba telefona med poukom, takrat ko učitelji ne dajo navodila, da jih lahko uporabljajo, prepovedana in učitelj lahko dijaku odvzame telefon ter ga shrani v tajništvu šole.
Dijak ga lahko ob koncu pouka vzame nazaj, ob večkratnih kršitvah pa morajo po telefon priti starši. Prav tako velja, da dijak prejme kazen v skladu s šolskimi pravili (opomin ali ukor).
Pripravljajo kodeks
Tej problematiki že nekaj let posvečajo veliko pozornosti in s tem bodo nadaljevali, pove Harb.
V novem šolskem letu na Šoli za ekonomijo, turizem in kmetijstvo pripravljajo tudi kodeks, ki zajema, poleg uporabe telefonov, še uporabo vseh vrst tobačnih izdelkov in načina oblačenja.
»S predlogom tega kodeksa so bili dijaki prvi šolski dan še seznanjeni. O njem bomo razpravljali še na dijaški skupnosti ter ga konec meseca predstavili še staršem.«
Tudi drugje prepoved uporabe mobilnih telefonov
Tudi na drugih ptujskih srednjih šolah je uporaba mobilnih telefonov med poukom prepovedana.
Na Elektro in računalniški šoli Ptuj je prepovedano uporabljanje mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav med poukom ter drugimi oblikami vzgojno-izobraževalnega procesa, razen če se naprava po navodilu učitelja uporablja kot učni pripomoček.
V primeru, da učitelj med poukom ugotovi nedovoljeno uporabo mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav, napravo odvzame in jo preda v tajništvo šole, kjer jo prevzamejo starši oziroma skrbniki.
Enako je na Strojni šoli na Ptuju. Uporaba telefona je dovoljena samo z izrecnim dovoljenjem učitelja za potrebe in namen učnega procesa.
V primeru, da dijak v šolo prinese mobilni telefon, mora imeti izključenega.
Če učitelj med poukom ugotovi nedovoljeno uporabo mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav, napravo odvzame in jo preda v tajništvo šole, kjer jo lahko prevzamejo dijakovi starši oziroma skrbniki.
»Strogo je prepovedana uporaba mobilnih telefonov z namenom fotografiranja ali snemanja v šoli in drugih oblikah izobraževalnega dela,« še zapišejo na Strojni šoli Ptuj.
Šolska pravila o uporabi telefonov so eno, praksa pa je čisto ena druga galaksija, verjemite mi...