Podoben način pomoči pa poznajo tudi na Centru za socialno delo Spodnje Podravje. Pomoč na domu izvajajo že trideset let. Miran Kerin, direktor spodnjepodravskega centra za socialno delo pove, da so pred tridesetimi leti ljudi prosili, če jim lahko pridejo pomagati.
Nekaj časa so izvajali tudi pomoč na kmetijah, saj je veliko starejših lastnikov kmetij omagovalo.
A kljub porodnim krčem se je program razvijal in tako imajo trenutno 19 oskrbovalk in eno vodjo. Število uporabnikov je nihalo, imeli pa so tudi po 150 uporabnikov mesečno.
A program Centra za socialno delo Spodnje Podravje je plačljiv. Tako trenutno pomoč na domu plačuje 91 uporabnikov. Med prvim valom koronavirusa je število uporabnikov padlo, jeseni 2020 pa se je spet dvignilo na 111 uporabnikov. Po zakonu občina subvencionira 50-odstotkov stroška.
Pomoč na domu med tednom tako stane skorajda dvajset evrov, a 50 odstotkov te cene subvencionira občina. Lani so začeli izvajati tudi pomoč na domu ob nedeljah, takrat je cena 24,73 evrov in ob praznikih, ko je cena 25,51 evrov. Tudi od teh cen občina subvencionira 50 odstotkov cene.
Kerin pove, da so cene pogojene tudi s težkim terenom, na katerega se podajajo njihove socialne delavke. Pri tem je izpostavil predvsem Haloze.
Če opazijo, da uporabnik potrebuje več nege, socialnih stikov ali pomoči, pa si tega ne more privoščiti, pa je naslednji korak napotitev v program Socialna oskrba starejših.
A Kerin poudarja, da lahko centri za socialno delo in podobni projekti poskrbijo le za določeno mero starostnikov in njihovih problematik. V osnovi se mora spremeniti zakonodaja iz dolgoročne oskrbe starejših, poudarja.
Starostniki ne poznajo svojih pravic, so osamljeni
Spregovorila je tudi Katja Kuclar, socialna delavka na projektu Sodobna oskrba starejših, saj ima veliko stika z uporabniki projekta.
Na terenu je opazila, da imajo največ potreb po informiranju uporabnikov o denarnih prejemkih in drugih virih pomoči, kot je tudi pomoč na domu.
Ne razumejo raznih vlog in potrebujejo pomoč z izpolnjevanjem teh. Pogosta težava je pa tudi dosegljivost osebnih zdravnikov in drugih inštitucij. Mnogi nimajo svojcev, ki bi jim pomagali, nimajo pa tudi znanja o elektronskem komuniciranju.
Opažajo, da so starostniki osamljeni, da imajo željo in potrebo po socialnih stikih, ki so se posebno med koronakrizo zmanjšali ali celo prekinili. Tako ni več obiskov med sosedi in prijatelji.
V hudih stiskah tudi sorodniki, ki za obolele starostnike skrbijo
Kuclarjeva pa izpostavi tudi hudo stisko in napor sorodnikov, ki ves svoj čas namenijo negi bolnega svojca. Pove, da je takih primerov veliko, zato so izjemno veseli in hvaležni, ko dobijo zunanjo pomoč, pa čeprav le za kratek čas.
Mnogi oboleli starostniki tako ne želijo v domove starejših tudi zaradi strahu pred okužbo. Trenutno se je stanje v domovih nekoliko normaliziralo, zato se tudi starostniki lažje odločajo za preselitev v dom.
Največ zanimanja na Ptuju, Kidričevem, Hajdini in Destrniku
Trenutno je v projekt Sodobna oskrba starejših vključenih sto uporabnikov, prejeli so pa kar 313 vlog. Zaradi velike potrebe in želje uporabnikov pa si želijo zagotovitev več kadra.
Precej starostnikov je tako v čakalni vrsti. Vsake pol leta se pri uporabnikih opravi ponovna ocena in tako jih gre nekaj v domove upokojencev, nekaterim se stanje izboljša, drugim, žal, poslabša.
Vodja projekta Andreja Potočnik dodaja, da je največ povpraševanja po zdravstveni negi, fizioterapiji in delovni terapiji.
Po novem nudijo tudi pregled zdravil, česar so starostniki zelo veseli. Tako jim uporabo zdravil natančneje obrazložijo in pripomorejo k pravilnemu jemanju.
V marcu bodo vpeljali tudi nudenje e-oskrbe in e-zdravja za merjenje vitalnih funkcij preko dneva. Starostniki bodo tako 24 ur povezani s centrom na daljavo, na pomoč pa bodo poklicali le s pritiskom na gumb.
V projekt se lahko vključijo prav vsi starostniki iz območja Upravne enote Ptuja, do 30. junija 2022 pa bo vključitev ostala popolnoma brezplačna.
Storitve so še vedno brezplačne
Potočnikova poudarja, da so storitve za starostnike znotraj projekta še vedno brezplačne.
Obiskovalci na terenu vedno poskrbijo za zdravje z osebno varovalno opremo, večina izvajalcev pa je cepljenih ali pa so okužbo preboleli.