Slika je simbolična.
Ptujska poslanka je ponovno opozorila na ekološko bombo, na laguno v Krajinskem parku Šturmovci. Monitoring pa je pokazal, da težke kovine niso prisotne le tam.

V občini Markovci je, na območju Krajinskega parka Šturmovci obenem na območju Nature 2000, ekološka bomba. Suzana Lep Šimenko, poslanka iz vrst SDS, je nedavno na ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana naslovila poslansko vprašanje. 

Vprašanje in skrb poslanke se nanašata na laguno, v katero so se, pred izgradnjo čistilne naprave, stekale odpadne fekalne vode iz več občin, pa tudi tehnološke in odpadne vode iz bližnjih podjetij.

To pa sicer ni prvič, da je Lep Šimenko podala pobudo vezano na nujno sanacijo lagune Šturmovci. 

»Čeprav je bilo o tem že veliko govora, do sanacije lagune žal ne pride, debela plast gnijočega blata v laguni pa še naprej povzroča neprijeten smrad. Prav tako ima velik vpliv na vodno in obvodno rastlinstvo Krajinskega parka Šturmovci, v katerega posega,« je zapisala poslanka. 

Usedline gnijočega mulja naj bi bilo v laguni več kot 22 tisoč kubičnih metrov. Rezultati analize sedimenta pa, po besedah Lep Šimenko, več kot dvajset let kažejo na velik presežek kovin, kot so cink, kadmij, svinec, baker in krom ter onesnaženost z mineralnimi olji. 

Projekt zaDravo za živali in rastline

Minister je odgovoril, da na območju Natura 2000 letos zaključujejo projekt Drava – Natura 2000, reka za prihodnost, Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov rečnega in obrečnega pasu reke Drave, ali preprosteje projekt zaDravo. V sklopu tega projekta so izvedli več aktivnosti. 

Med drugim so vzpostavili šest hektarjev travišč, ki so pomembna rastišča za kukavičevke. Na območju krajinskega parka so izkopali devet mlak, ki bodo služile dvoživkam. 

Trenutno je v zaključni fazi obnova Šturmovskega rokava, sanirani so bili nepretočni deli rokava. S predstavniki lokalne skupnosti usklajujejo način izvedbe vtočnega dela rokava, iščejo pa tudi druge možne alternative. 

Stari rokav Struga zaradi izgradnje akumulacijskega jezera nima povezave z reko Dravo ali drugimi površinskimi tekočimi vodami. Od drenažnega kanala in nasipa jezera ga loči vzdrževalna cesta.

Da bo tukaj vzpostavljena pretočnost čez rokav v Šturmovcih, je bila predvidena izgradnja delilnega objekta na desnobrežnem drenažnem jarku Ptujskega jezera, ki bi bil izveden kot cevni prepust z zaporničnih objektov. Tako bi lahko regulirali količino vode, ki bi se odvajala v rokav, še dodaja minister. 

Ni le laguna obremenjena s težkimi kovinami, tudi Ptujsko jezero na Ranci

Minister je pojasnil, da je bilo v letu 2022 ponovno izvedeno vzorčenje kakovosti vode in sedimentov. Vzorčenja so se izvajala maja in septembra, kakovost pa je, glede na rezultate, ustrezna. 

»Na vseh štirih lokacijah pa je sediment čezmerno obremenjen, v sami laguni tudi čez kritične vrednosti. Obremenjen je predvsem s težkimi kovinami.

Za primerjavo je bilo vzorčenje izvedeno še v Ptujskem jezeru na Ranci. Rezultati izkazujejo, da tudi na Ranci vrednosti cinka presegajo dovoljeno kritično vrednost, kar pomeni, da se obremenjenost s težkimi kovinami pojavlja tudi v sami Dravi in ne le v laguni,« še dodaja minister. 

Ugotovili so tudi, da se vrednosti onesnaževal v primerjavi z letom 2011 ne povečujejo. 

Kdaj pa bo sanacija? To je v domeni drugega ministrstva

Bistvo pobude poslanke Lep Šimenko pa je bilo opozoriti, da je sanacija te nujna. A na dotičnem ministrstvu odgovora o sanaciji niso podali. 

Sanacija ni v domeni ministrstva za naravne vire in prostor, temveč v domeni ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Za pojasnilo smo se obrnili tudi nanje, na odgovore pa še čakamo. 

Starejše novice