Gradnja infekcijskega oddelka v UKC Maribor je bila v začetku ocenjena na 54 milijonov evrov, po samo sedmih mesecih, pa ocenjujejo, da bodo za gradnjo potrebovali 105,18 milijona evrov. Zakaj je prišlo do tako drastičnega povečanja stroškov?

Univerzitetni klinični center Maribor se je ponovno znašel pod drobnogledom, tokrat zaradi kar dvakratnega povečanja stroškov gradnje infekcijskega oddelka. 

»V času prejšnjega vodstva Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ki je bilo po politični volji zamenjano, je bila ta investicija 'ready to go' rečejo v žargonu, pripravljena na štart, za rušenje stare zgradbe in projekt je bil vsekakor izvedljiv v rokih, ki jih določa Evropska unija,« o načrtih za izgradnjo infekcijskega oddelka razlaga nekdanji član nadzornega sveta Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Zdravko Luketič

Zdravko Luketič, nekdanji član nadzornega sveta UKC Maribor

Finančno ministrstvo črtalo projekt

Takrat naj bi izgradnja novega oddelka stala 54 milijonov evrov, ki bi jih Evropska unija v celoti pokrila. 

Vendar je finančno ministrstvo projekt črtalo iz seznama, glavni razlog je bil, da obstaja možnost, da oddelek ne bo zgrajen v pravem času.

»Ta denar je šel za gradnjo medicinske fakultete v Ljubljano. Mariborčani smo za takšne poteze še posebej občutljivi, saj mnogokrat zmanjkuje denarja, denar, ki je bil predviden za investicije v Mariboru, pobegne v Ljubljano,« situacijo komentira Luketič. 

Sto let dotrajano stavbo, v kateri je bil infekcijski oddelek, so sicer porušili, začasno pa oddelek preselili v stavbo psihiatrije. 

In kaj se z izgradnjo dogaja v tem trenutku?

Projekt izgradnje novega infekcijskega oddelka se je samo v sedmih mesecih, po tem, ko je financiranje iz evropskih sredstev prešlo na domači proračun, podražilo za dvakrat. 

Kvadratni meter nove bolnišnice pa bi po teh podatkih stal kar 5728 evrov.

V celoti bi tako nov infekcijski center stal 105,18 milijona evrov. In zakaj je do tako drastičnega povečanja prišlo?

Vprašanja smo naslovili na Univerzitetni klinični center Maribor, od koder so nam odgovorili, da v tem trenutku poteka šele projektiranje objekta, za ostala vprašanja pa naj se obrnemo na Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.

Podražitev ni upravičena

To smo storili, obrnili smo se tudi na ministrstvo za finance in ministrstvo za zdravje, vendar do objave tega prispevka, odgovorov nismo dobili. 

Ne glede na inflacijo in spremembo načrtov zgradbe je povečanje stroškov izjemno visoko.

»Ni upravičena, ker je bil projekt 'ready to go', če ne bi prišlo do menjave vodstva, roke bi dosegli, tudi če bi bila zamenjava bi takrat lahko tisto vsoto zagotovili in takrat je bilo pod kontrolo in ni bilo predvideno za projekt nobenih podražitev,« povišanje sredstev komentira Luketič.

Kaj pravijo Mladi zdravniki?

Po mnenje smo se obrnili tudi na Mlade zdravnike, ki pa so nam poslali pisno izjavo, v kateri opozarjajo, da je poskok v ceni enostavno prevelik, da bi ga bilo mogoče pripisati opremi, dodatnemu nadstropju in čemu podobnemu.

O enem izmed razlogov je pisal tudi ekonomist Matej Lahovnik, ki je na družbenem omrežju X objavil zapis, v katerem opozarja, da je do tako drastične podražitve prišlo zaradi tega, ker oddelka ne bodo gradili pod nadzorom iz Bruslja.

Na odgovore o tem, kaj so razlogi za tako drastično podražitev, bomo torej morali še počakati, tako kot na odgovore kdaj točno bodo prebivalci Maribora in okolice dočakali novi infekcijski oddelek. 

Starejše novice