Slika je simbolična.
Ptujski svetniki so dokončno potrdili proračun za naslednje leto. A ni šlo brez zapletov.

Ptujski mestni svetniki so na seji, ki je potekala 26. septembra, potrdili proračun za naslednje leto. Težak je 29,6 milijonov evrov, je pa nekoliko višji od prvega obravnavanega osnutka proračuna. 

Proračun je nekoliko višji tudi zaradi draginje. Iz tega razloga so na občini predvideli višje stroške ogrevanja in drugih materialnih stroškov za javne zavode. Iz tega razloga so povišali proračunsko rezervacijo. 

Od predloga proračuna je ta višji za približno pol milijona evrov oziroma 1,8 odstotkov. Spremembe se ne navezujejo le na draginjo, temveč tudi na povišanje investicijskih odhodkov za izgradnjo vodohrana za 250 tisoč evrov, dokončanje Prešernove 29, dodane so postavke izglasovane v postopku participativnega proračuna, višja so sredstva za delovanje četrtnih skupnosti. 

Ob glasovanju je 21 svetnikov glasovalo za sprejetje proračuna, trije so se vzdržali. 

Milan Klemenc: »Jaz menim, da bi proračun lahko bil bistveno boljši«

Svoj komentar na proračun pa je podal samostojni svetnik Milan Klemenc, ki je sicer tudi prvopodpisani na amandmaju. Na amandma se je podpisalo devet svetnikov, poleg Klemenca so to še Andrej Čuš, Sergeja Puppis Freebairn, Matej Siebenrecih, Miha Požgai, Aleksander Voda, Dijana Alibabić, Gorazd Orešek in Mario Hlušička

Omenjeni svetniki so izpostavili, da si želijo, da se v proračun doda nova postavka za sanacijo dotrajanega ostrešja Glasbene šole Karol Pahor Ptuj. Tako je bila sanacija umeščena že v proračunu za leto 2022, a do realizacije še ni prišlo. 

»Trenutno stanje ostrešja in kritine je nevarno in predstavlja nevarnost tako za uporabnike Glasbene šole Karol Pahor kakor tudi mimoidoče saj z ostrešja odpadajo strešniki ter omet,« so zapisali svetniki. 

Izpostavili so tudi, da je 14. septembra veter odkril streho glasbene šole, tako je na površino za pešce in cesto s strehe priletelo več strešnikov. Veter je takrat odtrgal žlebove. 

Z umestitvijo te postavke v vrednosti 15 tisoč evrov si želijo zagotovilo, da se bo ostrešje res saniralo. Pomeni, da če bi bila postavka del proračuna, bi lahko naslednje leto svetniki z rebalansom tega proračuna zagotovili več sredstev za sanacijo. 

Nuška Gajšek predlaganega amandmaja ni podprla, saj pravi, da se posebne postavke vzpostavijo, le ko delajo celovite sanacije.

Potrebno je dodati tudi, da so za delež stroškov zadolžene tudi druge občine soustanoviteljice glasbene šole in ne le ptujska občina. To je izpostavil tudi svetnik Štefan Čelan, sicer del Liste dr. Štefana Čelana. 

»Ko pozimi vidimo napise 'Hoja na lastno odgovornost', to pa nam ni vseeno. Jaz mislim, da je županja prva, ki takrat težko spi, kaj šele direktorji zavodov in tisti, ki so ogroženi,« je glede predlaganega amandmaja oziroma sanacije stavbe glasbene šole dejal Andrej Čuš, del Liste Andreja Čuša. 

Amandma je bil zavrnjen, kar pomeni, da posebne postavke za sanacijo glasbene šole ne bo. Treba je poudariti, da je županja Nuška Gajšek sicer potrdila, da je sanacija nujna, da se jo da zagotoviti na drugačne načine in ne nujno s potrditvijo amandmaja. 

Za amandma je glasovalo devet svetnikov, proti 16.

Starejše novice