Na prvi seji Kolegija županov Spodnjega Podravja so župani in županje spodnjepodravskih občin spregovorili tudi o morebitni reorganizaciji upravnih enot.
Strinjali so se in na ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik naslovili zahtevo za pojasnila. Predlog za reorganizacijo, ki so ga pripravili na ministrstvu, močno posega tudi na ptujsko upravno enoto in ji jemlje status.
Ministrstvo so takrat pozvali, da predlog, ki ga ima na mizi, še enkrat presodi, si pred sprejemanjem odločitev vzame dodaten čas za razpravo na terenu ter na podlagi videnega in slišanega opravi analizo, ki bo dala odgovore, kako izboljšati kakovost in predvsem hitrost izvajanja postopkov, da bodo lokalne skupnosti in gospodarski subjekti dejansko imeli takšno podporno okolje, v katerem njihovega delovanja ne bodo onemogočali pomanjkanje kadra in zapleteni birokratski postopki, temveč bo to področje postalo kakovosten, predvsem pa hiter in učinkovit servis za državljanke in državljane.
In kaj bi novi predlog prinesel?
Na ministrstvu za javno upravo je bila organizirana Koordinacijska skupina za reorganizacijo in modernizacijo upravnega poslovanja upravnih enot v Republiki Sloveniji.
Skupino vodi ministrica Ajanović Hovnik, v skupino pa so vključeni tudi načelniki in načelnice upravnih enot, teh je trinajst, predstavljajo dvanajst regionalnih skupin območnih upravnih enot, skupaj z območjem Upravne enote Ljubljana, ki je dodano kot specifično območje.
Župani Spodnjega Podravja so združeni pod okriljem četrte največje uprave enote v državi, ptujske upravne enote. Na to gravitira več kot 68 tisoč državljank in državljanov.
Trenutno v skupini za reorganizacijo obravnavajo predlog, da bi reorganizirali upravne enote tako, da se te ustanovijo v vsaki izmed statističnih regij, teh je torej dvanajst.
Preostale upravne enote bi izgubile samostojnost in postanejo le še izpostave.
To po mnenju županov Spodnjega Podravja ni smiselno, saj statistične regije ne odražajo območja, na katerem so se vzpostavile skupne potrebe prebivalcev in gospodarstva.
Nove upravne enote bi tako prevzele reševanje nalog na področju tujcev, gradbenih zadev in podpornih nalog, kar bi za Ptuj pomenilo preselitev dvajsetih zaposlenih. Tako bi se storitve oddaljile od prebivalcev v regiji in jih prisilile na daljšo pot do upravnega organa.
V najslabših primerih bi se nekateri za tak opravek morali peljati tudi po šestdeset kilometrov.
Upravne enote po reorganizaciji bi bile naslednje:
- Upravna enota Ljubljana,
- Upravna enota Maribor,
- Upravna enota Celje,
- Upravna enota Kranj,
- Upravna enota Novo mesto,
- Upravna enota Nova Gorica,
- Upravna enota Murska Sobota,
- Upravna enota Koper,
- Upravna enota Slovenj Gradec,
- Upravna enota Brežice,
- Upravna enota Zagorje ob Savi in
- Upravna enota Postojna.
Vmešali so se tudi poslanci, med drugim Lep Šimenko ...
Kmalu so se v dialog med župani in ministrstvom vmešali tudi poslanci. Tako je poslanka Suzana Lep Šimenko, sicer iz vrst SDS, dejala, da so bili ob novici krčenja pristojnosti nekaterih upravnih enot, zgroženi.
»V poslanski skupini SDS smo bili ob tej novici seveda naravnost zgroženi, namreč mi se vseskozi zavzemamo za decentralizacijo Slovenije, ta korak pa gre ravno nasprotno k še večji centralizaciji Slovenije in seveda oddaljevanju samih upravnih postopkov, oddaljevanju dostopa našim državljanom in seveda našemu gospodarstvu,« je dejala Lep Šimenko.
Pri tem je izpostavila predvsem ptujsko upravno enoto.
Stališča ptujske občine ostajajo nespremenjena
Na aprilski seji mestnega sveta pa so svetniki obravnavali tudi točko, pri kateri so se strinjali, da reorganizaciji upravnih enot v taki obliki, kot je predlagana, odločno nasprotujejo.
Metka Petek Uhan, sicer del svetniške skupine Gibanja Svoboda, je na seji dejala, da so dobili termin za sestanek na ministrstvu za javno upravo. Obljubili so jim, da do ukinjanja upravne enote ne bo prišlo, prav tako ne bo prišlo do odvzema pristojnosti.
A Petek Uhan doda, da jih čaka še težja naloga. Naslednji cilj ptujskega odbora Gibanja Svoboda bo, da v tem mandatu poskrbijo, da bo Ptuj statistična regija.
»Mogoče pojasnilo, ker se je večkrat pogledalo proti nam in namigovalo na to, ali bomo podprli ta sklep ali ne. Absolutno ga bomo podprli, ker pri nas štirih, v naši svetniški skupini absolutno vemo, kaj imamo na sprednji strani svojega dresa - to je grb Mestne občine Ptuj,« je pridal Alen Hliš, prav tako del Gibanja Svoboda.
Gibanje Svoboda in SD v državni koaliciji, a v prvi vrsti pripadnost mestu
V primeru reorganizacije upravnih enot je tako prišlo do situacije, ko sta občinska odbora vladnih koalicijskih strank, celo ene od teh vladajoče, javno nasprotovala predlogu vlade.
Gibanje Svoboda je tako na dotični seji podprlo sklep, da se s predlagano reorganizacijo upravnih enot ne strinjajo. Sklep so podprli prav vsi prisotni svetniki, tudi vsi svetniki Gibanja Svobode, torej Metka Petek Uhan, Štefan Petek, Alen Hliš in Ljudmila Grabar.
Nuška Gajšek, kot županja Ptuja in del stranke, ki je v državni koaliciji, pa je poudarila, da se v prvi vrsti zavzema za svoje mesto.
»Vedno bom, ne glede na to, kateri stranki pripadam, katere članica sem in me je podprla, ampak ne glede na to - moja funkcija in moja vest mi ne data, da bi delala proti občankam in občanom tega mesta.
Ne glede na to, v kateri fazi ali kateri konstelaciji je moja stranka - in mislim, da sem v prvi vrsti odgovorna našim ljudem, občankam in občanom Ptuja in ne vladni koaliciji in verjemite, da vsakič, ko bodo interesi te občine na pladnju, se bom postavila za naše ljudi,« je debato zaključila županja.
Močno dvomim, da bo z reorganizacijo upravnih enot, Mestna občina Ptuj zadržala na Ptuju teh 20 delavcev; moja služba nekoč je bila v firmi, ko je prišlo tudi do reorganizacije; veliko mojih sodelavcev se je moralo na žalost kar naenkrat voziti v Maribor na delo!