Po treh neuspelih poskusih prodaje še ni jasno, kakšna bo usoda Mariborske livarne Maribor. Možen scenarij je tudi pripojitev Talumu.

Mariborska livarna Maribor je bila nekoč z 2300 zaposlenimi največje industrijsko podjetje v Mariboru, zdaj pa tu dela le še okoli 350 zaposlenih. Da Slovenski državni holding, pod okrilje katerega je prešla Družba za upravljanje terjatev bank, prodaja Mariborsko livarno Maribor, ni več neznanka.

Po treh neuspelih poskusih prodaje pa bi naj sedaj bili na mizi trije scenariji, je nedavno neuradno poročal Večer.

Slovenski državni holding bi naj razmišljal o pripojitvi kompatibilnega dela proizvodnje livarskih izdelkov in avtomobilskih delov Talumu. Ta scenarij bi naj bil najbolj verjeten. 

Če bi se ta pripojitev uresničila, bi se približno 300 zaposlenih moralo na delo voziti v Kidričevo, pri čemer pa je Talum v začetku februarja od 1460 delavcev začasno poslal na čakanje med 40 in 70 zaposlenih.

Glede na to, da je tudi Talum v 100-odstotni državni lasti, pa bo uprava najverjetneje morala sprejeti predlog lastnika, če se bo ta odločil za selitev proizvodnje.

Talum bo ugasnil elektrolizne peči 

Pomembno dejstvo je tudi, da bo Talum v začetku aprila ugasnil elektrolizne peči za proizvodnjo aluminija. 

Talum je sicer skoraj 60 let proizvajal aluminij, zadnja leta pa so se pospešeno preusmerjali v predelavo aluminija in druge bolj dobičkonosne posle. 

Proizvodnjo so nižali že od lani, trenutno deluje le 11 od skupaj 160 peči. Tudi teh enajst pa bo kmalu ugasnilo. 

Kot so pojasnili v podjetju, aktualna proizvodnja ni zagotavljala vzdržnosti poslovanja omenjene dejavnosti, zato je zaustavitev edina logična poslovna odločitev.

»Za proizvodnjo primarnega aluminija žal niti v Sloveniji niti v Evropi ta trenutek ni primernih ekonomskih pogojev,« so jasni.

Bodo kupili livarno ali vlagali v svojo proizvodnjo? 

Po poročanju Financ pa bi naj ravno zdaj v Kidričevem tehtali, ali se splača kupiti mariborsko livarno in jo seliti ali vlagati v svojo novo proizvodnjo.

Po neuradnih informacijah Financ je Talum opravil pregled Mariborske livarne Maribor, o prevzemu pa se bodo dokončno odločili do konca marca. 

Talum naj bi za MLM potreboval približno deset milijonov evrov, toliko bi namreč stala selitev proizvodnje v Kidričevo, terjatve državnega upravljalca do livarne pa bi se poplačale tako, da bi državnemu lastniku ostala nepremičnina livarne. 

Je Talum v težavah? 

Zaradi ugašanja peči se v javnosti pojavlja vprašanje, ali je Talum nemara v težavah.

Po neuradnih informacijah Financ nerevidirani rezultati poslovanja Taluma za lansko leto kažejo, da so imeli 726 tisočakov dobička, kar je največ po letu 2017. 

Ustvarili so 446,6 milijona evrov čistih prihodkov iz prodaje, kosmati denarni tok pa je znašal 14,7 milijona evrov. 

Starejše novice