Mariborska livarna Maribor je bila nekoč z 2300 zaposlenimi največje industrijsko podjetje v Mariboru, zdaj pa tu dela le še okoli 350 zaposlenih. Da Slovenski državni holding, pod okrilje katerega je prešla Družba za upravljanje terjatev bank, prodaja Mariborsko livarno Maribor, ni več neznanka.
Po treh neuspelih poskusih prodaje pa bi naj sedaj bili na mizi trije scenariji, neuradno poroča Večer.
Slovenski državni holding razmišlja o pripojitvi kompatibilnega dela proizvodnje livarskih izdelkov in avtomobilskih delov Talumu. Ta scenarij je neuradno najverjetnejši, čeprav podrobnejših informacij o tem za zdaj Večer ni mogel potrditi.
Če bi se ta pripojitev uresničila, bi se približno 300 zaposlenih moralo na delo voziti v Kidričevo, pri čemer pa je Talum v začetku februarja od 1460 delavcev začasno poslal na čakanje med 40 in 70 zaposlenih.
Glede na to, da je tudi Talum v 100-odstotni državni lasti, pa bo uprava najverjetneje morala sprejeti predlog lastnika, če se bo ta odločil za selitev proizvodnje.
Kaj sta druga dva scenarija za rešitev Mariborske livarne Maribor?
Drugi scenarij predvideva, da bi Slovenski državni holding prodal pet hektarjev zemljišč in industrijskih nepremičnin v mariborskem Melju.
Družba ima okoljevarstveno dovoljenje za industrijsko dejavnost in galvanizacijo, kar bi lahko povečalo zanimanje morebitnih kupcev.
V primeru prodaje ali odkupa zemljišč in nepremičnin bi morala Slovenski državni holding, ki ima za okoli deset milijonov evrov terjatev do Mariborske livarne Maribor, poskrbeti za delavce, da bi se izognili socialnim težavam v Mariboru.
Tretja opcija pa bi lahko bila odkup zemljišča in nepremičnin Slovenskega državnega holdinga, ki bi jih nato Mariborska livarna Maribor najela nazaj. S tem bi lahko znižala svoj dolg in še naprej poslovala v Mariboru, še poroča Večer.
Mariborska livarna Maribor še vedno v rdečih številkah
Mariborska livarna še vedno posluje v rdečih številkah, saj je imela leta 2021 več kot dva milijona evrov izgube.
Predsednik uprave Davor Šenija je za Večer poudaril, da podpira procese finančnega prestrukturiranja in ohranjanja optimalnega števila zaposlenih, vendar so se tudi v livarni morali spopasti z enormnim dvigom cen energentov in materialov v letu 2022.
Čeprav so se pogajali za dvig cen s kupci, bo imel ta zapozneli vpliv na realizacijo prodaje. To je privedlo do tega, da je poslovni rezultat Mariborske livarne Maribor še vedno negativen.
Glede na poizvedbe Večera pa trenutno ni znano, ali poteka cenitev vrednosti zemljišča tovarne in pripadajočih industrijskih objektov v Melju.
Slovenski državni holding, lastnik Mariborske livarne Maribor, ni dal podrobnih odgovorov na vprašanja o poteku cenitve in o selitvi proizvodnje ali prodaji zemljišča, vendar pa se zavzemajo za strateška partnerstva, ki bi zagotovila uspešno poslovanje družb v njihovi lasti in ohranitev delovnih mest, so še poudarili za Večer.