V začetku meseca maja ima glavno besedo okopavanje in pletje. Tla še vedno potrebujejo pripravo, saj so lahko ponekod hladna ali prepojena z vodo.
Priporočljivo je, da pred sajenjem gredo globoko rahljate z ruskimi vilami, kar bo izboljšalo zračnost in razpoložljivost hranil.
Kompost in organska gnojila so zdaj ključnega pomena. Na kvadratni meter dodajte od šest do osem litrov komposta ali organskih briketiranih gnojil. Rahljanje opravite, ko so tla primerno vlažna in se lepo drobijo.
Sajenje plodovk: Potrpežljivost je ključna
Toplotno zahtevne rastline, kot so paradižnik, paprika, jajčevec, kumare, lubenice in melone, sadimo po ledenih možeh, torej po 15. maju.
Sadike presajamo v topla tla, vsaj 15 stopinj Celzija, nočne temperature pa ne smejo pasti pod deset stopinj Celzija.
Paradižnik sadimo globoko, na razdaljo 70 krat 50 centimetrov. Ob robove gredic lahko dodamo baziliko, solato ali čičeriko.
Tudi kumare ljubijo topla tla. Opora naj bo pripravljena že pred sajenjem.
Paprika in jajčevec sta še bolj občutljiva na mraz. Sadimo ju šele v drugi polovici meseca maja, da se rastline dobro ukoreninijo in ne zastanejo v rasti.
Koristni nasveti in zeliščni sosedje
Med paradižnik in fižol posadimo baziliko in šetraj, h kumaram pa koprc. Ti spremljevalci odganjajo škodljivce in izboljšajo rast.
Uporabi se zastirka iz slame, volne ali trave. Ta bo pomagala zadrževati vlago v poletnih dneh.
Zalivamo zvečer, z ogreto vodo, saj hladna voda škoduje koreninam.
Ne pozabite na koristne rastline
Vrt naj krasi tudi ognjič, žametnica in kapucinka, ki odganjajo škodljivce.
Drobnjak preprečuje pepelasto plesen, timijan pa deluje odvračilno na uši in polže. Ne pozabite na česen in cesarski tulipan, ki prežijo na voluharja.
Visoke grede in posode: Idealne za urbane vrtnarje
Če vrta nimate, izkoristite visoke grede, terase in balkone. V večje posode lahko posadite čili in feferone, ki postajajo vse bolj priljubljeni med vrtičkarji v mestih.
Pasti prehitevanja narave
Najpogostejša napaka vrtičkarjev je prehitra saditev. Sadike v hladni zemlji zastanejo, so bolj dovzetne za bolezni in škodljivce. Zato počasi in premišljeno.