Foto: Jernej Maroh
Na Ptuju odprtje letne razstave Zveze Društev Slovenskih Likovnih umetnikov - Majskega salona 2025.

Na Ptujskem gradu bodo danes odprli tradicionalno letno razstavo članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov Majski salon 2025.

Razstava bo vse do 6. julija na ogled še v prostorih Miheličeve galerije in Galerije mesta Ptuj. Na letošnji razstavi sodeluje 134 likovno vizualnih umetnikov.

Razstava z najdaljšo tradicijo v Sloveniji

Majski salon, ki teče neprekinjeno že od leta 1909, je razstava z najdaljšo tradicijo v Sloveniji in je pregled sodobne slovenske likovno vizualne produkcije.

Kustosi letošnjega salona so Stanka Gačnik iz Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož, Doroteja Kotnik iz ptujske mestne galerije in Jure Kirbiš iz Umetnostne galerije Maribor.

Razstava je tako že več kot sto let vsakoletni cvetober sodobnih del članic in članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov oziroma lokalnih društev likovnih umetnikov po Sloveniji.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Umetnost danes kot kulturna dediščina prihodnosti

Letošnji salon z naslovom Mehka moč zastavlja vprašanje o vlogi umetnika danes ter v soočenju z bogastvom zbirk Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož razmišlja o umetnosti današnjega časa kot kulturni dediščini prihodnosti.

Kot poudarja kustos Jure Kirbiš, je naslovna podoba letošnjega Majskega salona votivna slika Ex voto slikarja Franza Josefa Fellnerja iz leta 1766. Prikazuje mesto Ptuj v času nastanka slike, ko je Drava zamrznila in je pretila nevarnost, da bodo ledene plošče podrle leseni most. Slika je danes del stalne postavitve zbirk ptujskega muzeja in je pričevalka zgodovine.

Direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož Aleksander Lorenčič letošnjo izvedbo vidi tudi kot odlično priložnost za razmislek in naslovitev temeljnih eksistenčnih vprašanj, v prvi vrsti in predvsem s perspektive umetnosti. Današnji svet mehko moč namreč po njegovem še kako potrebuje.

»Danes smo priča številnim globalnim izzivom, številnim morijam, ki so človeku 21. stoletja v sramoto, ter tehnološkemu napredku, s pozitivnimi in z negativnimi platmi. Nenazadnje se soočamo s poplavo informacij, nemalo njih je pavšalnih, celo lažnih, predvsem pa gre za površinskost, ki posledično vodi v poneumljanje. Tudi zato je danes razumevanje mehke moči in zavedanje njenega potenciala pomembnejše kot kadarkoli v preteklosti. Mehka moč je pot do razumevanja in pot v boljši svet!,« je še povedal Lorenčič.

Kdo bo prejel nagrade?

Na sklepnem dogodku bodo razglasili tudi letošnje dobitnike nagrad, ki so jih izbrali predstavniki umetniških svetov regionalnih društev Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov pod vodstvom akademskega slikarja Roberta Lozarja.

Letošnji nagradi Majskega salona bosta prejela slikarja Suzana Brborović in Uroš Potočnik, ki se na dogodku oba predstavljata s sliko večjih dimenzij, priznanji za mladega avtorja pa Blažka Križan in Klemen Zupanc. Priznanji za inovativno delo bosta letos šli v roke Dušana Kirbiša in Lenarta Miklaužiča Kirbiša.

Vir: ZDSLU

Starejše novice