Spremembe šolskih prevozov na Ptuju se začnejo s septembrom. Na današnjem rednem letnem posvetu ptujskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu so se ravnatelji osnovnih šol, skupaj z vsemi odgovornimi za varnost otrok, dotaknili teh sprememb in zadev, ki jih bi bilo treba izboljšati.
Kot smo pred kratkim že poročali, bodo s prvim septembrom v veljavo stopile spremembe na področju prevozov učencev, ki so razburile člane Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj, ravnatelje in ostalo skupnost.
V povezavi s spremembami, ki so po mnenju mnogih na škodo otrok, je Mestna občina Ptuj na Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa poslala več dopisov ter se z njimi in z izvajalcem Arrivo pogajala za boljše možnosti.
V nekaterih točkah so želeno dosegli, v drugih pa ne in zato kanček nezadovoljstva in strahu, češ kaj to pomeni za varnost ptujskih osnovnošolcev, pred začetkom novega šolskega leta ostaja.
Organizirane bodo tri oblike prevoza osnovnošolcev
Za učence osnovnih šol bodo organizirane tri oblike prevoza, in sicer posebni linijski prevozi, javni potniški promet in mestni promet v Mestni občini Ptuj.
Čeprav so za priprave na spremembe imeli na občini zelo mala časa (obvestilo o spremembah so dobili konec aprila), so z veliko truda in s povezovanjem z vsemi deležniki dosegli večino rešitev, ki so jih želeli in so pomembne za varnost šolarjev.
Vse skupaj bo potekalo podobno kot prej, s to razliko, da avtobusi Integriranega javnega potniškega prometa ne bodo več zaključevali voženj na vseh šolskih dvoriščih.
Linije, ki se bodo izvajale z Javnim mestnim potniškim prometom in posebno linijo šolskega prevoza pa bodo odlagale in pobirale učence enako kot v preteklem šolskem letu, torej na šolskih dvoriščih in obnje.
Županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek o spremembah, ki so po prvih napovedih vključevale izgubo nekaterih avtobusnih linij in avtobusnih postajališč pove: »Uspeli smo vključiti največ, kar je šlo, država je bila kar težki pogajalec.
Zaenkrat je to maksimum, kar smo lahko naredili, ni pa to zadnja stvar, mi bomo celi september spremljali, kaj se bo dogajalo na terenu, zato da bomo imeli še več argumentov napram državi in bomo probali še kakšno stvar skorigirati.«
Šolski prevozi so se na ta način tudi finančno optimizirali, a razlog za takšno ureditev, kot jo bomo imeli sedaj, ni bil zgolj finančni.
Alen Jevtović, direktor mestne uprave, je zaenkrat zadovoljen: »Sistem je nov, država je zelo spremenila koncept in mi smo ena izmed prvih in redkih občin, ki smo zadevo spravili v tako kratkem času v stanje, da imamo izdelan načrt in že podpisane pogodbe z izvajalci.«
Na Osnovni šoli Ljudski vrt niso zadovoljni, bojijo se za varnost otrok
Ravnateljica Osnovne šole Ljudski vrt Tatjana Vaupotič Zemljič je ob na današnji seji izrekla javno kritiko neodgovornosti državnih organov: »Če so želeli 1. septembra uvesti ta način prevozov, bi to morali začeti pripravljati veliko prej.«
Po njenem mnenju bo meseca septembra po celi Sloveniji na področju šolskih prevozov kaos in nezadovoljstvo staršev, saj zadeve niso urejene in dobro premišljene.
Najslabši scenarij v tem filmu bi bil, da bi zaradi tega prišlo do kakšne prometne nesreče.
Vaupotič Zemljič je izpostavila postajališče na Potrčevi cesti pri ptujski bolnišnici za učence Osnovne šole Ljudski vrt, kjer bo ustavljal avtobus IJPP linije: »Veliko skrb imam, da je to res slaba rešitev in če je šlo pri Osnovni šoli Breg urediti, poskusimo še tukaj narediti vse, da bo avtobus zapeljal na avtobusno postajališče ob šoli, ki je varno, pokrito in ima zaledje.
Otroci morajo prehajati čez Potrčevo cesto in to ob tem, da imajo varno postajališče ob šoli. To bo za starše nesprejemljivo.«
Sprašuje se tudi o predlogu občine, da bi nekdo te otroke spremljal, saj sami tega ne morejo zagotoviti.
Enaka situacija velja za Podružnično šolo Grajena, ki ima varno avtobusno postajališče na dvorišču šole, linija IPPJ pa bi zdaj ustavljala na drugi strani ceste, ki je zelo prometna in nevarna.
Zgodba še ni končana
Na občini zatrjujejo, da zgodba tukaj še ni končana. Jevtović se je strinjal, da težava nastane pri državnih koncesijskih linijskih prevozih, saj si je država zamislila reorganizacijo linijskega prometa na način, da je čim bolj frekventen in dela čim manj obvozov.
»Mi kot občina smo podprli vse zahteve in predloge ravnateljev, da se v teh jutranjih in popoldanskih špicah koristi vsaj končna oziroma začetna postaja pri šolah, zato ker smo v preteklosti z namenom zagotavljati varnost naših otrok tudi vlagali sredstva in ustrezno uredili postaje,« je dejal.
Na Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa bodo tako še naprej pošiljali argumente za vključitev avtobusnih postajališč ob šolah in mnenja na podlagi izkušenj, ki jih bodo pridobili v prvih tednih po spremembah.
Kadarkoli se pri nas kaj spreminja se vedno spremenui na slabše. Jaz ne vem, kaj je to...?!