Letos imamo Ptujčani in Ptujčanke že tople radiatorje. Kaj pa bo s ceno?

Temperature so se v zadnjih dneh rapidno spustile. Na zadovoljstvo mnogih pa so radiatorji na Ptuju že topli. 

Pogoji za začetek ogrevalne sezone so sicer jasni in vsako leto enaki. Na Javnih službah Ptuj so nedavno pojasnili, da se za prvi dan ogrevalne sezone šteje dan po tistem, ko je v drugi polovici leta ob 21.00 tri dni zapored zunanja temperatura zraka nižja ali enaka dvanajstim stopinjam. 

Z ogrevanjem smo že začeli 

Na Javnih službah Ptuj so za Ptujinfo potrdili, da so letošnjo ogrevalno sezono začeli s ponedeljkom, 16. oktobra.

Peči so zagnali sicer že dan prej, saj je treba sistem predhodno ogreti do primerne temperature. 

In do kdaj bo ogrevalna sezona trajala? Tudi tukaj so predpisana pravila. Trajanje ogrevalne sezone je predvsem odvisno od zunanjih temperatur oziroma potreb po ogrevanju.

Skladno s sistemskimi obratovalnimi navodili se za zadnji ogrevalni dan šteje tretji zaporedni dan v prvi polovici leta, ko je ob 21. uri zunanja temperatura zraka višja od 12 stopinj Celzija in po tem dnevu ob 21. uri zunanja temperatura zraka trikrat zapored ne pade več pod omenjeno vrednost zunanje temperature zraka.

Nova kotlovnica že kaže nižje stroške

Lani smo trepetali zaradi cen energentov, ki so šle v nebo. Kako pa bo s cenami letos? 

Na javnih službah so v začetku letošnjega oktobra pojasnili, da v ogrevalno sezono sicer vstopamo z enakimi cenami, se pa nakazuje, da bi se v drugi polovici ogrevalne sezone, torej od 1. januarja 2024 naprej, lahko znižale. 

Zdaj so pojasnili, da posodobitev kotlovnice že kaže nižje stroške ogrevanja kljub ukinitvi regulacije cen za plin. Projekcije javnih služb kažejo nižje stroške ogrevanja za končne odjemalce. 

»Večino proizvedene energije pridobivamo iz lesne biomase, ob nizkih zunanjih temperaturah in povečanih potrebah ogrevalne moči se lesni biomasi pridruži še plin. V mrzlih dneh, ko bo potreba po ogrevanju večja, bomo uvedli tako imenovani podaljšani temperaturni režim,« za Ptujinfo razložijo na javnih službah. 

In kaj pomeni podaljšani temperaturni režim? Gre za to, da bodo ogrevanje stavb začeli predvidoma ob tretji uri zjutraj in končali ob polnoči. Tako se sistem ne ohladi popolnoma, v stanovanjih se vzdržuje konstantna temperatura, ponovno zagon zato ni potreben. 

S tem pa se ne bo povišal strošek ogrevanja za končne uporabnike, ampak se tako dejansko stroški znižujejo. 

Skupaj lahko znižamo ceno ogrevanja

Na javnih službah stanovalcem svetujejo, da upoštevajo priporočila za varčno porabo toplote. 

Priporočajo, da znižajo temperaturo v prostorih na največ dvajset stopinj Celzija, poskrbijo, da se prostori ves čas ogrevajo, da se torej ponoči ali ko jih ni, stanovanja ne ohladijo. 

Priporočajo tudi pravilno prezračevanje prostorov, kar je kratkotrajno in intenzivno prezračevanje. 

»Zavedajmo se, da smo v večstanovanjski stavbi del skupnosti. Naše vedenje ima vpliv na sosede in obratno. Vsi skupaj smo odgovorni za varčno porabo in zagotavljanje pogojev za brezhibno delovanje sistema,« dodajajo.

Starejše novice