Donald Trump (foto: FB Donald Trump).
Danes začenjajo veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v Združenih držav Amerike, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump.

Za okoli 60 držav in Evropske Unije pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za unijo bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih.

Svet je pretresen

Trump je z objavo teh carin v sredo pretresel svet. 

Finančni trgi v Združenih državah Amerike in po svetu kopičijo občutne padce, strokovnjaki pa govorijo o izjemno nepremišljeni in nerazumljivi potezi, ki bo pretresla mednarodne ekonomske odnose ter imela negativne posledice za ves svet, tudi in predvsem za Združene države Amerike. 

Ameriški predsednik medtem potezo označuje za dan osvoboditve in trenutek, ko Združene države Amerike, potem ko jih je svet leta 'obiral', čakata izjemen razcvet in nova zlata gospodarska doba.

Medtem ko bodo v prvi fazi veljale 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga iz velikega dela sveta, pa bodo 9. aprila za okoli 60 držav in Evropsko Unijo začele veljati še precej višje dodatne carine. 

Za Evropsko Unijobodo te npr. pri 20 odstotkih, za Švico pri 31 odstotkih, za Kitajsko pri 34 odstotkih (z do zdaj uveljavljenimi skupaj pri 54 odstotkih), za Japonsko pri 24 odstotkih, za Južno Korejo pri 25 odstotkih in za Indijo pri 26 odstotkih.
 

Izjeme

Če so po eni strani na seznamu razna miniaturna ozemlja, kot so antarktični otok Heard in otočje McDonald, kjer živijo le pingvini, ter prekomorska območja velikih držav, kot je Francija, pa na seznamu npr. ni Rusije in Kube. V Washingtonu to pojasnjujejo z besedami, da s tema državama zaradi uvedenih sankcij Združene države Amerike praktično ne trgujejo.

Uveljavitev 10-odstotnih carin ne bo veljala niti za sosednji Kanado in Mehiko, saj je Trump carine za uvoz iz obeh držav v višini 25 odstotkov že uvedel. 

Ne veljajo pa za uvoz, vključen v sporazum o prosti trgovini med Združenimi državami Amerike, Kanado in Mehiko (USMCA). Če bodo te dodatne carine po pogajanjih ukinjene, bodo za obe državi veljale 12-odstotne carine, razen za uvoz, ki je del USMCA.

 Združene države Amerike so sicer doslej že uvedle tudi več t. i. sektorskih carin

Med drugim so tako sredi marca začele veljati 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, v četrtek pa dodatne 25-odstotne ameriške carine za avtomobile. Maja ali pozneje naj bi sledile še enake dodatne carine za avtomobilske dele. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Za to blago nove Trumpove carine ne veljajo. 

Prav tako za zdaj ne veljajo za farmacevtske izdelke, baker, čipe, les, zlato, energijo in nekatere rudnine, ki niso na voljo v  Združenih državah Amerike.

Trump sicer pušča odprto možnost pogajanj, vendar pa pri tem pravi, da pričakuje zelo velikodušne ponudbe in predvsem selitev proizvodnje v Združenih držav Amerike 

Večina prizadetih držav in skupin držav pušča možnosti za pogajanja odprte, a obenem snujejo tudi protiukrepe. 

Povračilni ukrepi

Te je že napovedala Kitajska, in sicer bo z 9. aprilom uvedla 34-odstotne dodatne carine na uvoz iz  Združenih držav Amerike.

Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je v petek zvečer sporočil, da je bil v pogovoru s predstavniki Trumpove administracije jasen, da so ameriške carine škodljive in neupravičene. 

»Trgovinski odnosi med Evropsko Unijo in  Združenimi državami Amerike potrebujejo svež pristop. Evropska Unija je zavezana k smiselnim pogajanjem, je pa tudi pripravljena braniti svoje interese,« je zapisal na omrežju X. 

Po objavi 'vzajemni' carin se je v  Združenih državah Amerike in po svetu vnela razprava o tem, kako je Trumpova administracija prišla do tako visokih dodatnih carinskih stopenj, glede na to, da vsaj večina razvitih držav na uvoz iz svojih partneric po desetletjih globalizacije v povprečju uveljavlja bistveno nižje carinske stopnje.

Čeprav so v Beli hiši objavili na videz kompleksna metodološka pojasnila in formulo za izračun, pa se je na koncu izkazalo, da so preprosto delili primanjkljaj  Združenih držav Amerike v menjavi z blagom z določeno trgovinsko partnerico in ga delili s skupnim uvozom iz te države ali skupine držav. 

Storitvene menjave, v kateri je položaj  Združenih držav Amerike glede na preostali svet bistveno močnejši, Trump praktično ne omenja.

Komentarji (1)

GREGOR ČETRTKAR (ni preverjeno)

Kar pustite orangutana, naj strelja v ameriška kolena. Če je narod tam vaj malo pokončen, snajper naslednjič ne bo zgrešil...

Starejše novice