Zima je čas številnih obolenj in virusov, ti pa so prizadeli tudi osnovnošolce in najmlajše. Med najpogostejšimi zimskimi virozami so razni prehladi, pa gripe, tudi razne otroške bolezni. Viroze se prenašajo s stiki z okuženimi ljudmi, zato so ravno šole in vrtci pozimi najbolj na udaru.
Izrazit izbruh viroz so zabeležili v Pomurju, tako je na primer na osnovni šoli v Beltincih pred tednom dni manjkalo kar 250 otrok. Tudi v pomurskem Turnišču je bila odsotna skoraj polovica vseh učencev, v eni izmed osnovnih šol v Murski Soboti je vsak dan manjkalo po 115 otrok, na drugi osnovni šoli v Murski Soboti je manjkalo okoli sto učencev.
Tudi v vrtcu v Puconcih so zabeležili močan porast izostankov, tam je bilo pred tednom dni odsotnih skoraj petdeset otrok.
Pa razlogi? Po Pomurju so pričali predvsem o bruhanju, pa vročini, splošnih prehladih, govorilo se je o gripi tipa B. Težava so bile tudi vodene koze, ki so izbruhnile v vrtcu v Veliki Polani - tam so se ravno pred tednom dni pripravljali še na drugi val te otroške bolezni.
Pa pri nas?
O morebitnih znatnih odsotnostih otrok in mladostnikov smo povprašali tudi vse ptujske šole in vrtce.
V zasebnem vrtcu Vilinski gaj je Tamara Peklar Korošec dejala, da je za ta čas odsotnost večjega števila otrok običajna. Nekaj je odsotnosti zaradi sezonskih obolenj, kot je prehlad.
Dodaja, da zaradi bruhanja niso opazili večjih odsotnosti, nekaj več manjka le starejših otrok, ki bodo septembra postali prvošolci, saj ravno v tem času potekajo sistematski pregledi in razgovori pred vpisi v šolo.
Osnovnošolci manjkali predvsem med pustom
Bogomir Širovnik, ravnatelj Osnovne šole Mladika, je pojasnil, da je v mesecu februarju v povprečju dnevno manjkalo okoli dvajset učencev, kar je približno pet odstotkov.
Pri tem pa izstopata pustni ponedeljek in torek, ko se je število manjkajočih podvojilo.
Večino odsotnosti so opravičili z zdravstvenimi težavami, med njimi v manjšem deležu tudi težave z bruhanjem.
Tudi na Osnovni šoli Olge Meglič niso zabeležili večjih odsotnosti zaradi bruhanj. Po nekaterih oddelkih imajo trenutno po dva do tri manjkajoče otroke, ki imajo vročino, se slabo počutijo, prebolevajo angino, lažjo trebušno virozo.
Tudi na ptujski 'olgici' pa so opazili, da je bila večja odsotnost otrok evidentirana v tednu po zimskih počitnicah, saj so se nekateri učenci na družinske počitnice odpravili v tednu po obstoječih prostih dneh. Večji manko otrok so opazili tudi v času pustovanja.
Na Osnovni šoli Ljudski vrt so nekaj dni nazaj beležili, da manjka približno deset odstotkov učencev. Pri tem ne opažajo, da gre za masovno težavo z bruhanjem.
Tatjana Vaupotič Zemljič, ravnateljica Osnovne šole Ljudski vrt dodaja, da je bilo najslabše med 22. in 24. februarjem, ko je manjkalo skoraj dvajset odstotkov učencev.
Zimski čas je čas viroz
Virus gripe se prenaša s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju in jih lahko vdihnemo, če smo v bližini obolelega.
Če nismo previdni, lahko viruse, ki na površinah povprečno preživijo nekaj ur, z rokami prenesemo v usta, nos in oči in se tako posredno okužimo.
Nacionalni inštitut za javno zdravje izpostavlja, da je v zimskem času značilno pojavljanje tudi norovirusnih okužb (laično se bolezen imenujeje tudi »trebušna gripa«, čeprav bolezen ni posledica okužbe z virusi gripe).
Okužbe se predvsem prenašajo v dnevnih centrih, šolah, vrtcih, zdravstvenih ustanovah, domovih starejših občanov in na območjih, kjer se pojavlja večje število ljudi.
Ob tem se priporoča upoštevanje naslednjih ukrepov:
- pravilna higiena rok (pravilno umivanje z milom in tekočo vodo, posebno po opravljanju potrebe, menjavi plenic, pred jedjo ter pred in med pripravo hrane),
- pranje sadja in zelenjave oziroma zadostna toplotna obdelava živil,
- mokro čiščenje in dezinficiranje kontaminiranih površin,
- otroci, ki imajo drisko, bruhanje ne smejo obiskovati vrtca ali šole.