Obiskovalci lahko od blizu občudujejo skrivnostno svetišče iz 3. stoletja.
V času rimskega imperija je bil Ptuj, takrat imenovan Poetovio, pomembno in mogočno mesto ter vojaška postojanka.
Z rimskimi vojaki, ki so prihajali iz vzhodnih dežel, se je na Ptuj razširil mitraizem – perzijska vera s skrivnostnimi obredi, namenjenimi izključno moškim.
Na območju Ptuja so arheologi odkrili kar pet svetišč boga Mitre. Na mestih I. in III. mitreja, ki segata v 2. in 3. stoletje, je mogoče še danes videti temelje, oltarje, reliefe in kultne podobe, povezane s tem rimskim kultom.
Iz Pokrajinskega muzeja Ptuj so sporočili, da so vrata zaščitne stavbe III. mitreja na Zgornjem Bregu od 1. julija do 1. septembra odprta za vse obiskovalce.
Mitrej bo odprt ob sobotah in nedeljah med 10. in 18. uro. Ob koncih tedna lahko tako pokukate v notranjost III. rimskega mitreja na Zgornjem Bregu in si ogledate dragocene spomenike.