Že tri leta na razglednem stolpu sloni napis 'Smrtno nevarno'. Kdaj bo dočakal obnovo? Z namenom sanacije je nastalo partnerstvo med občino in skupino ljubiteljev Pohorja, ki so se združili v Društvu Trinajst.

Stolp med Bolfenkom in Glažuto, ki omogoča čudovit razgled na vse štiri strani daleč naokoli, je priljubljena točka obiskovalcev in pomemben kulturni spomenik ter turistični objekt. A že dalj časa se pohodniki in turisti nanj ne morejo povzpeti.

Mestna občina Maribor je namreč v sodelovanju z javnim podjetjem Marprom 20. junija 2020 zaprla skoraj 20 metrov visok razgledni stolp zaradi dotrajanosti. Vzpenjanje na stolp je postalo prenevarno. 

Preverili smo, ali več kot 100 let star stolp, na katerega so se prvi obiskovalci povzpeli leta 1909, že kaj bliže napovedani obnovi.

Pohodniki in turisti bodo morali na odprtje razgledna stolpa še malenkost počakati. 

Po treh letih stolp še vedno zaprt za javnost, vandali uničujejo zaščitno ograjo

Kot pojasnjujejo na občini, največjo nevarnost predstavljajo leseni deli stolpa, torej 120 stopnic, ki vodijo bo razgledne ploščadi. Lesene deske na vrhu stolpa so strohnele, prav tako na razgledni plošči manjka del zaščitne ograje.  

Težave občini predstavljajo tudi vandali, ki odstranjujejo opozorilne table.

Na mariborski občini so za Mariborinfo povedali, da so stolp že večkrat zavarovali in nanj namestili table z opozorilom, da je vzpenjanje na stolp smrtno nevarno. Nazadnje so v skladu z odločbo gradbene inšpektorice in vsled preprečevanja vzpenjanja obiskovalcev na stolp, okoli razglednega stolpa na Bolfenku namestila kovinsko ograjo. Tudi ta je postala tarča vandalov. 

»Žal smo na Pohorju vedno znova priča vandalizmu neznanih storilcev in uničevanju zaščitne ograje. Ograjo, ki je bila odstranjena smo ponovno namestili,« so pojasnili.

Lastništvo stolpa še v fazi urejanja

Na mariborski občini razlagajo, da želijo stolp obnoviti in mu povrniti prvotno turistično namembnost, torej razgledišče. Ker gre za objekt s statusom tehnične dediščine, so za sanacijo pridobili tudi usmeritve Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.  

Stolp je sicer zadnjo obnovo doživel leta 1990. Zaradi visokih stroškov vzdrževanja je pogosto menjaval lastnike, temeljite obnove v samostojni Sloveniji pa ni doživel zaradi neurejenih lastniških razmerij.

Mestna občina Maribor izvaja postopke za dokončanje denacionalizacijskega postopka, da bi lahko vpisala lastninsko pravico v zemljiško knjigo na zemljišče, na katerem je smučišče z razglednim stolpom. 

»Žal so postopki dolgotrajni in po mnogih letih verjamemo, da se bo letos postopek zaključil,« so optimistični. 

Po zaključenem postopku poravnave bo celotno zemljišče, na katerem se nahaja stolp zemljiškoknjižno končno lahko prešlo v izključno last Mestne občine Maribor, kar pa je tudi podlaga za izvajanje kakršnih koli sanacijskih del na razglednem stolpu. 

Občina vstopila v partnerstvo z ljubitelji Pohorja, ki so ustanovili Društvo Trinajst

Na občini pojasnjujejo, da sredstev za pripravo projektne dokumentacije in sanacijo v proračunu zaenkrat nimajo zagotovljenih. 

»V tem delu smo z veseljem sprejeli prijazno pobudo zavzetih donatorjev za aktivno in strokovno pomoč Športnega društva 13, s katerimi snujemo najboljše možne rešitve za sanacijo stolpa,« razlagajo. 

Gre za skupino prijateljev, navdušenih športnikov in ljubiteljev Pohorja, ki so se združili z namenom obnove stolpa. 

Kot je za Mariborinfo povedal predsednik Društva Trinajst Dušan Lesjak, je večina članov turnih smučarjev, ki so v času covida, ko vlečnice niso obratovale in tudi kasneje, pogosto hodili do stolpa in bili razočarani nad njegovim žalostnim stanjem. 

»Pa je padla ideja, da bi ga obnovili in s tem omogočili obiskovalcem Pohorja, da se nanj povzpnejo in uživajo v razgledu,« je dejal. 

Na začetku se je v društvu združilo 13 prijateljev – od tod tudi ime društva –  a je število članov nato naraslo že na 30. 

Kateri koraki so že bili izvedeni?

Na občini so razložili, da so sklenili donatorsko pogodbo, v okviru katere bodo donatorji pripravili ustrezno projektno dokumentacijo, potrebno za obnovo stolpa. 

»Da, sklenili smo donatorsko pogodbo,« potrjuje Lesjak: »S katero smo se zavezali, da bomo do najkasneje pomladi predali vso potrebno dokumentacijo za obnovo stolpa v svoji prvotni vlogi – razgledni stolp in ne stolp z najrazličnejšimi antenami, ki ga kazijo.«

»Do sedaj je bilo izvedeno sondiranje temeljev, v pripravi je izvedba digitalnega 3D model stolpa, ki bo osnova za nadaljevanje priprave dokumentacije,« navajajo na občini.

Izdelanemu modelu sledi priprava idejne zasnove prenove, ki bo zajemala sanacijo konstrukcije, temeljev, odstranitev anten in nepotrebnih konstrukcij na stolpu ter odstranitev zaprtih delov stolpa.

Lesjak, sicer profesor na Fakulteti za management Univerze na Primorske, je posebej izpostavil angažma dveh članov društva, ki imata zaenkrat največ zaslug za opravljeno delo. Gre za Matjaža Andrica, predsednika uprave Primata, ki je vodja projekta obnove stolpa, ter arhitekta Miho Miholiča.

Obnovo želijo zaključiti v naslednjem letu

»V drugi fazi bomo pristopili k iskanju finančnih sredstev iz različnih virov (proračun, donacije, namenski razpisi) in nato k obnovi,« dodajajo na mariborski občini.

Želijo si, da bi obnovo stolpa lahko zaključili v letu 2024.

Načrtujejo, da bodo razgledni stolp znova vključili v turistično ponudbo Mariborskega Pohorja in v projekte, ki jih pripravljamo za območje Bolfenka: »Do takrat bo stolp zaprt in zavarovan z ograjo.«

Na občini ob tem upajo, da bodo obiskovalci upoštevali prepoved vzpenjanja na stolp, saj ta v trenutnem stanju ni varen za uporabo.
 

Komentarji (1)

HULJA (ni preverjeno)

Rekel bi, da se vse to da bolj jedrnato povedati v petini napisanega. Sicer pa je stvar jasna. Do leta 2040 bodo papirji urejeni, potem pa bo rok za obnovo stolpa mesec dni. Že mnoooooogokrat videno....

Starejše novice