Foto: osebni arhiv
Iz Slovenje vasi v občini Hajdina je doma edina licencirana morska deklica v Sloveniji. Barbara Petek se, ko si nadene ribji rep, prelevi v morsko deklico Arabello. Z njo smo zaplavali v čarobni podvodni svet.

Večina morskih deklic ima svoje umetniške like, poimenovane 'mersone'. Gre za kombinacijo besed 'persona' in 'mermaid' oziroma angleško morska deklica. Barbara Petek se tako, ko si nadene ribji rep, prelevi v morsko deklico Arabello.

Trenutno dela kot reševalka iz vode v Termah Snovik ter v Medicinskem in wellness centru Fontana v Mariboru, tako do vode nikoli nima prav daleč. Sicer pa kot morska deklica najraje plava nekje med koralnimi grebeni ter ribicami ter ostalimi morskimi prebivalci.

Plavanje z repom morske deklice zanjo kombinacija športa in umetnosti.

Pogum je zbirala tri leta

Barbara je povedala, da si je že kot majhna deklica želela postati morska deklica: »Gledala sem Disneyjevo risanko Ariela, mala morska deklica. Že takrat sem oboževala morje, potapljanje in iskanje školjk.«

Z leti je njeno hrepenenje malo potihnilo. Vse dokler ni pred kakšnim desetletjem na spletu zasledila, da si v tujini ženske dejansko oblačijo ribje repe ter z njimi plavajo in nastopajo: »Takrat sem spet začela sanjariti o tem. Dolga tri leta sem morske deklice le opazovala na spletu, potem pa so me prijatelji spodbudili, naj to poskusim tudi sama.«

Takrat se je pozanimala in našla mednarodno akademijo za morske deklice na Filipinih - International Mermaid Swimming Instructor Association - IMSIA. Za tri tedne se je odpravila tja in licenco morske deklice uspešno pridobila.

Osnova vsega je prosto potapljanje oziroma apnea

Izpit za morske deklice je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela, je razkrila Barbara Petek: »Predvsem je bilo treba osvojiti osnove potapljanja na vdih oziroma apnee. Naučiti se je bilo treba raznih tehnik dihanja pred potopi, potem pa so sledile še različne tehnike plavanja. Dobro je, da si že nasploh dober plavalec, nato pa je treba osvojiti še tehniko plavanja z monoplavutjo oziroma delfinjo tehniko, ki je kot gibanje valov.«

Šele nato sledijo razni triki, kot so obrati naprej in nazaj, prevali, piruete in podobno. Pri večjih skupinah morskih deklic je mogoče sestavljati tudi različne koreografije.

Je plavanje z monoplavutjo težje od običajnega plavanja? »To je povsem odvisno od vsakega posameznika. Meni, recimo, se je plavanje z nogami skupaj že od nekdaj zdelo povsem naravno. To se vidi tudi na starih videokasetah, posnetih v mojem otroštvu. Nekateri si nadenejo monoplavut in preprosto zaplavajo, drugi pa imajo pri tovrstnem plavanju velike težave.«

Tudi bleščice morajo biti morju prijazne

Prvo monoplavut si je Arabella pred kakšnimi sedmimi leti kupila kar na Bolhi. Monoplavuti so lahko plastične, karbonske, iz odpadne gume ali silikonske. Nanje se pritrdi še neopren ali blago do pasu. Cene monoplavuti se začnejo pri kakšnih sto evrih, končajo pa ... no, pri nekaj tisočakih.

Barbara Petek je pojasnila, kaj še sodi k opravi morske deklice: »Modrčki so velikokrat okrašeni s školjkami ali biseri. Morske deklice včasih nosijo tudi kakšne kronice, morske zvezde, bleščice in podobno. Bleščicam na plastični osnovi se sicer izogibam, so pa na voljo tudi že biorazgradljive bleščice.«

Večina morskih deklic skuša javnost ozaveščati o problematiki onesnaževanja morja, predvsem s plastiko, je dejala Arabella: »To je največja težava današnjega dne. Poleg tega morske deklice otroke spodbujamo h gibanju, da niso toliko na telefonih in računalnikih. Plavanje z monoplavuto je namreč ena najboljših telovadb, delajo vse mišice.«

Predlani septembra so v sodelovanju z Ekologi brez meja in Zavodom TRI-NITI na dogodku Čista obala 2018 s kolegicami morskimi deklicami Valentino Viddrih in Natašo Zamido priredile kratek nastop morskih deklic po koncu čistilne akcije.

Na svetovnem prvenstvu morskih deklic se je najbolje odrezal moški

Za morske deklice prirejajo celo nekakšno evropsko prvenstvo oziroma olimpijado za morske deklice, poimenovano Merlymipcs. Barbara Petek se je predlani udeležila prvenstva v Veliki Britaniji, skupaj s prijateljicama Karin Heuffel in Valenntino Viddrih.

Lani pa so na Kitajskem organizirali še prvo svetovno prvenstvo za morske deklice.

Barbara Petek se je med 57 tekmovalci uvrstila na osmo mesto, osvojila pa je tudi naziv 'mis koral'. Da, prav ste prebrali: med morskimi deklicami je bilo osem moških tekmovalcev, moški - MerWen merman - Ng Kah Wen - pa je tudi osvojil naziv svetovnega prvaka. Na tekmovanju namreč ženska in moška kategorija nista bili ločeni.

»Tekmovanje je potekalo tri dni. Prvi dan smo morali pokazati osnovne tehnike: delfinje plavanje na trebuhu, na boku in na hrbtu. Drugi in tretji dan smo pokazali koreografije na 2 do 3 minute glasbe. Sodniki so ocenjevali tehniko plavanja, usklajenost gibov z glasbo in podobno. Za pripomočke, torej očala, čepke za ušesa ali ščipalce za nos, so točke odšteli.«

Tekmovalci so lahko pripravili še šov z oblačili, ki so predstavljala njihovo državo oziroma neko zgodbo. Barbara Petek je zaplavala v oblačilih rimske vestalke, ki so ji jih posodili v društvu Poetovio LXIX.

Šolanje za morske deklice kmalu tudi na Ptuju

Barbara Petek je odprla celo Akademijo za morske deklice v okviru Zavoda Arabella, namenjeno obema spoloma in tako otrokom kot odraslim: »Pri fantih sicer ni tako velikega zanimanja kot pri deklicah, a kljub temu. Tečaji so namenjeni vsem, ki se želijo preizkusiti kot morske deklice ali morski dečki in doživeti čarobnost podvodnega sveta.«

Osnovne tečaje za morske deklice, ki trajajo dve uri, je mogoče obiskovati v Ljubljani, Rušah, Novi Gorici in Kopru. Za organizacijo tečajev se pravkar dogovarjajo tudi na Ptuju.

»Na tečajih se najprej ogrejemo in si izberemo repe, na suhem naredimo nekaj fotografij za spomin. Nato v vodi začnemo z osnovnimi tehnikami: prsno plavanje, delfin pod vodo, ribji bočni slog oziroma tako imenovano ribjo tehniko, morsko zvezdo, stojo na rokah in podobno,« je razkrila Barbara Petek.

V globlji vodi tečajniki preizkusijo še obrate naprej in nazaj, poljubčke pod vodo in različne kombinacije. Učenje je z iskanjem školjk ali s plavanjem skozi obroče pod vodo še zabavnejše.

Po Arabellini zgodbi bo nastala knjiga

Barbara Petek snuje tudi izid knjige za otroke prve triade osnovne šole z naslovom Arabella in čarobna školjka: »Gre za zgodbo o deklici, ki si je želela postati morska deklica in se je odpravila na potovanje, da bi uresničila svoje sanje. Navdih za zgodbo knjige sem dobila iz svojega popotovanja do uresničitve otroških sanj. Tudi sicer je moj moto: odplavaj svojim sanjam naproti

Je slediti svojim sanjam otročje?

V Sloveniji deluje nekaj morskih deklic, le Arabella pa ima za to tudi licenco. Tudi po svetu je morskih deklic vse več, je povedala Barbara Petek: »Podružnica filipinske mednarodne akademije za morske deklice je zdaj tudi v Nemčiji, obstajajo pa tudi še druge možnosti.«

Dodala je, da imajo v tujini morske deklice precej več možnosti za nastope kot v Sloveniji: »Imajo velike akvarije, v katerih lahko morske deklice plavajo. Nastopajo tudi v zabaviščnih vodnih parkih, po termah in podobno. Pri nas pa le tu in tam organiziramo animacije oziroma nastope v termah

Na doslej prehojeno (ali preplavano?) pot je ponosna: »Nekateri prijatelji so me pri uresničevanju mojih sanj spodbujali, družina pa je bila sprva zelo skeptična. Rekli so mi, kaj boš s tem, to je brezveze, to je otročje. Ko pa se je vse skupaj začelo razvijati, so začeli v moje načrte vse bolj verjeti. Mislim, da so zdaj name ponosni.«

Komentarji (2)

Febo (ni preverjeno)

Mnogo predolg članek...

Dule (ni preverjeno)

To je zame morski kit, in ne morska deklica.

Starejše novice