Slika je simbolična.
Otroški kolesarski sedeži na zadnjem prtljažniku varnejši v primeru trkov.

Na Avto-moto zvezi Slovenije so testirali otroške kolesarske sedeže, ki jih je mogoče namestiti tako na sprednji kot zadnji del kolesa, in ugotovili, da je najvarnejša namestitev na zadnji prtljažnik

Namestitev sedeža na sprednjem delu kolesa namreč ovira vodljivost kolesa, prav tako pa je nevarnejša v primeru trkov, so sporočili z Avto-moto zveze Slovenije.

Sedeže so na testiranju ocenjevali po kriterijih varnosti in stabilnosti, namestitve sedeža, upravljanja in vožnje, udobja in primernosti za otroka ter po vsebnosti škodljivih snovi, so pojasnili z Avto-moto zveze Slovenije.

Med funkcijami sedežev, ki pripomorejo k varnosti in udobju, so poudarili možnost nagiba sedeža, svetlobne odsevnike, zaščito za glavo otroka in zaščito pred slabim vremenom. Prednost nekaterih sedežev je tudi, da se dobro prilegajo otroški čeladi ter da omogočajo čvrsto pritrditev na kolo. 

Opozarjajo tudi, da so naslonjala nekaterih sedežev nižja od standardne višine, kar zmanjšuje varnost.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

V primeru, da se vozniki otroka odločijo namestiti pred krmilo kolesa ...

V primeru, da se vozniki otroka odločijo namestiti pred krmilo kolesa, naj upoštevajo, da so sprednji sedeži primerni za do 15 kilogramov težke otroke

V primeru, da vozniki sedež namestijo na sprednji del kolesa, pa priporočajo tudi namestitev dodatnega vetrobranskega stekla, ki bo otroka ščitilo pred vetrom.

Na  Avto-moto zvezi Slovenije opozarjajo, da namestitev na drog kolesa pogosto otežuje pomanjkanje prostora za pritrdilni mehanizem, zato lahko hitro pride do napačne namestitve sedeža, ki ne zagotavlja stabilne pritrditve. Poleg tega namestitev sedeža na drogu ovira tudi vodljivost kolesa, saj mora kolesar poganjati z razkrečenimi nogami. 

Več koles ima tudi nizko višino krmila, kar lahko vpliva na udobje vožnje v primeru, da je sedež nameščen pred voznikom.

V primeru čelnih trkov je postavitev sedeža spredaj nevarnejša od namestitve na prtljažniku, saj voznik že pri trku s hitrostjo 16 kilometra na uro ne zmore preprečiti, da bi njegov trup trčil v otroški sedež.

Vsebnost škodljivih snovi

Eden od kriterijev pa je bila tudi vsebnost škodljivih snovi. V primeru sedeža Air proizvajalca Qibbel so ugotovili prekomerno prisotnost policikličnih aromatskih ogljikovodikov v prsnem delu oblazinjenega varnostnega pasu. Ta snov je v večjih koncentracijah karcinogena in je v skladu z več varnostnimi standardi prepovedana v izdelkih, ki so namenjeni otrokom, opozarjajo na Avto-moto zvezi Slovenije. Zato odsvetujejo nakup sedeža. 

V primeru, da imajo kolesarji sedeže, katerih varnostni pasovi so oblazinjeni s škodljivimi snovmi, pa svetujejo, da jih zamenjajo z blazinicami, ki dokazano ne vsebujejo škodljivih snovi.

Voznikom svetujejo tudi, da kolesarske sedeže pred nakupom preizkusijo in da preverijo, če se pasovi prilegajo otrokovemu telesu. Prav tako naj preverijo, na kateri del kolesa je mogoče pritrditi sedež. 

Pri sedežih proizvajalcev Thule in Hamax pa naj prilagajanje pasov preverijo že po prvi krajši vožnji in jih v primeru, da so se sprostili, še enkrat zategnejo.

Starejše novice