Slika je simbolična.
Ste vedeli, da lahko to priljubljeno jesensko sadje ogrozi življenje vašega psa? Ob zaužitju se lahko namreč pri psih pojavi bruhanje, driska in tudi akutna odpoved ledvic.

S prihodom bližajoče jeseni in vrhuncem trgatve grozdja se v Sloveniji povečuje dostopnost tega priljubljenega sadja v domovih.

Grozdje, cenjeno zaradi svojega okusa in hranilne vrednosti, je priljubljena izbira v prehrani mnogih ljudi. Vendar pa je pomembno, da se zavedamo, da lahko to običajno in na videz neškodljivo sadje predstavlja resno nevarnost za pse.

Čeprav se mnogim zdi neverjetno, da lahko nekaj tako običajnega, kot je grozdje, ogrozi zdravje naših ljubljenčkov, znanstvene raziskave potrjujejo, da je previdnost nujna. Vendar zakaj?

Grozdje lahko pri psih povzroči resne težave z ledvicami

Grozdje in rozine, ki so posušena oblika grozdja, lahko pri psih povzročijo resne zdravstvene težave, vključno z odpovedjo ledvic.

Tako je znano, da lahko že majhna količina grozdja povzroči resne posledice pri psih, kot so bruhanje, driska, letargija in v hujših primerih akutna ledvična odpoved, ki je lahko usodna.

V letu 2008 je bila v reviji American Journal of Veterinary Research objavljena študija, ki je poudarila variabilnost simptomov in toksičnih odmerkov. Raziskava je ugotovila, da so nekateri psi bolj občutljivi na toksine v grozdju kot drugi, kar pomeni, da ni varne količine grozdja, ki bi jo pes lahko zaužil.

Na drugi strani je ena izmed raziskav pokazala, da lahko že majhne količine grozdja povzročijo akutno odpoved ledvic pri psih. Colette Wegenast je v svoji študiji tako ugotovila, da sta vinska kislina in kalijev bitartrat, ki se nahajata v grozdju, tista, ki povzročata toksične reakcije pri psih.

Kaj storiti, če pes zaužije grozdje?

Če vaš pes zaužije grozdje ali rozine, je pomembno, da nemudoma ukrepate. Prvi korak je, da pokličete veterinarja in se pozanimate o nadaljnjih korakih.

V mnogih primerih bo veterinar priporočil, da povzročite bruhanje pri psu, vendar je to najbolje storiti pod strokovnim nadzorom. Čim hitrejše ukrepanje lahko znatno izboljša možnosti za okrevanje psa.

Najboljši način, da zaščitimo svoje ljubljenčke, je, da preprečimo dostop do grozdja in rozin. V sezoni trgatev, ko je grozdje pogosto prisotno v naših domovih, bodimo še posebej previdni.

Grozdje hranimo na mestih, kjer ga psi ne morejo doseči, in poskrbimo, da so vsi člani družine seznanjeni z nevarnostmi, ki jih to sadje predstavlja za pse.

Starejše novice