Vir: Talum
Kako bo ameriška uvedba 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija vplivala na poslovanje podjetji Talum in Impol?

Ameriška uvedba 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo Donalda Trumpa od 12. marca veljala tudi za Evropsko unijo, povzroča skrb med slovenskimi podjetji, ki so tesno povezana z ameriškim trgom.

Obetajo se velike spremembe ...

Strokovnjaki napovedujejo, da lahko povečana carinska obremenitev vpliva na konkurenčnost slovenskih proizvajalcev na ameriškem trgu, saj bi lahko njihovi izdelki postali dražji in s tem manj privlačni za ameriške kupce.

Poleg tega obstaja bojazen, da bi nekatere ameriške stranke zaradi višjih stroškov začele iskati alternativne dobavitelje iz držav, ki niso tarča carin.

Preverili smo, kako bo to vplivalo na podjetji Talum in Impol, ki se nahajata v naši neposredni bližini.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Talum direktno ne bo oškodovan, kaj pa indirektno?

Iz podjetja Talum Kidričevo so za Ptujinfo odgovorili, da so na trgu Združenih držav Amerike v letu 2024 prodali manj kot pol odstotka svoje proizvodnje, zato jih carine ne bodo direktno prizadele.

»Kakšni bodo indirektni učinki, je v tem trenutku zgolj ugibanje. Vsekakor pa kakršen koli ukrep, ki lahko vodi v trgovinske vojne, ne more pozitivno vplivati na nikogar. 

Še toliko bolj nas lahko skrbi učinek na industrijo materialov, ki se v Evropi zaradi neprimerljivih pogojev poslovanja že tako sooča s padanjem svoje konkurenčne sposobnosti v primerjavi s konkurenti iz drugih delov sveta,« so dejali.

Obseg izvoza v ZDA so v Impolu zmanjševali postopoma

Tudi podjetje Impol iz Slovenske Bistrice je obseg izvoza v Združene države Amerike zmanjšal že v letu 2020, kar je bila posledica antidumpinških postopkov.

Za Ptujinfo so podali zanimivo primerjavo. Skupina Impol je v letu 2019 na ameriškem trgu realizirala deset odstotkov celotne prodaje, v letu 2020 pa se je delež prodaje znižal na 4,5 odstotka.

Zaradi nadaljnjih pritiskov in negotovosti, saj antidumpinške stopnje dopuščajo možnost naknadnega poračuna, se je obseg prodaje v nadaljnjih letih dodatno zmanjševal in v letu 2024 ni predstavljal niti treh odstotkov celotne prodaje skupine Impol.

»Vsekakor smo zaradi uvedbe dodatnih carin zelo zaskrbljeni, je pa zadeva sveža in jo še preučujemo. Poleg povišanja carin pa nas predvsem skrbi napovedana ukinitev kvot in izjem, ki smo jih do zdaj lahko izkoriščali za izognitev carinam,« so dejali.

Zaradi nestabilnosti na trgu skupina Impol teži k čim večji razpršenosti prodajnega programa, tako po geografskih trgih, kot po izdelkih in industrijah.

Na tak način skušajo čim bolj optimalno obvladovati tržna nihanja in zagotavljati stabilnost poslovanja, so še povedali.

Starejše novice