Foto: Jure Banfi
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je spregovoril o vlogi državnega sveta, o pomenu dialoga in regionalnega razvoja v Sloveniji.

V sveži oddaji Iz našega studia na televiziji IDEA je predsednik državnega sveta Marko Lotrič poudaril pomembno vlogo, ki jo ta institucija igra v političnem procesu Slovenije. 

Po njegovem mnenju je državni svet ključni element za umiritev politične razprave, saj s svojo sestavo iz različnih interesnih skupin omogoča iskanje rešitev, ki so v dobro ljudi. 

»Sam ocenjujem delo državnega sveta kot pomoč pri razvoju demokracije. Namreč še kako potrebno se je med sabo pogovarjati,« je poudaril.

Čeprav državni svet morda ni široko poznan, je Lotrič izpostavil, da je njegovo delo ključno za izboljšanje zakonodaje.

Državni svet: Interesne skupine kot temelj umirjene politične razprave

Državni svet ima možnost izglasovanja veta, kar omogoča dodatne razprave o zakonih, ki niso v najboljšem interesu državljanov. 

Lotrič je poudaril tudi, da so v državnem svetu naklonjeni ustavni presoji zakonov, saj ustavno sodišče pogosto odloča, ali so določeni zakoni skladni z ustavo. 

Kljub temu je Lotrič priznal, da se državni svet v javnosti premalo pojavlja, kar želi spremeniti z večjo prisotnostjo v medijih in na družbenih omrežjih.

Foto: Jure Banfi

Potreba po četrtem branju zakonov za učinkovitejše odločanje

Ena izmed ključnih tem, ki jo Lotrič zagovarja, je uvedba četrtega branja zakonov

»To pa omogoča, da državni zbor lahko v četrtem branju samo popravi določeni člen in se bistveno skrajša ponovno odločanje in na ta način bi dobili bolj kakovostno zakonodajo,« je utemeljil.

Ta ukrep bi omogočil državnemu svetu, da pred glasovanjem o vetu predlaga spremembe posameznih členov zakona, kar bi lahko bistveno izboljšalo kakovost zakonodaje in skrajšalo postopek odločanja.

Enakomernejši razvoj regij: Ključ do prihodnosti Slovenije

Prihodnost Slovenije vidi Lotrič tudi v enakomernem razvoju vseh regij. Na prihajajoči razvojni konferenci bo tema regionalnega razvoja ena ključnih, saj je cilj, da ljudje najdejo dobro plačane službe bližje domu. 

Uvedba pokrajin bi bila po Lotričevem mnenju pomemben korak k izboljšanju prostorskega načrtovanja, skrajšanju postopkov za gradbena dovoljenja ter razvoju infrastrukture in javnih storitev na regionalni ravni.

Foto: Jure Banfi

Gospodarstvo in zeleni prehod: Kako zagotoviti trajnost brez zadušitve gospodarstva

Pri gospodarskem razvoju pa Lotrič izpostavlja skrb za zeleni prehod. Čeprav je ta nujen, je Lotrič opozoril, da mora biti izveden na način, ki ne zavira konkurenčnosti gospodarstva. 

Energetska politika in davčne obremenitve so področja, kjer Slovenija lahko izboljša svoje delovanje, da ne bi odganjala podjetij, kar se je že zgodilo z zakonodajo o čezmejnih storitvah.

Lotrič optimističen glede prihodnosti Slovenije

Kljub izzivom Lotrič ostaja optimističen glede prihodnosti Slovenije. Poudaril je, da imamo v državi nizko stopnjo otroške revščine, visoko svobodo pri odločanju ter dobre možnosti za tehnološki in družbeni napredek. 

Dodal je še, da z dobrim vodenjem države Slovenijo čakajo svetli časi.

Komentarji (1)

GREDOL PORKAMACEDONI (ni preverjeno)

Za to, da dvakrat na leto v kamero pove kako tako domislico, je silno bogato plačan...
Za domislice, ki jih dnevno trosi Jajo, pa bi moral nujno plačevati globe.

Starejše novice