V Galeriji Magistrat, ki je v prostorih ptujske mestne hiše, je danes odprla razstava Pust in Kurentovanja v filateliji.
Razstavo sta omogočila Filatelistično društvo Ptuj in Mestna občina Ptuj, na ogled pa bo do 20. februarja 2025.
Predstavljeni so filatelistične kuverte, znamke in žigi, ki jih je založilo Filatelistično društvo Ptuj, in razglednice, na katerih je kurent kot osrednji lik Kurentovanja.
Povezava filatelije in Kurentovanja že skoraj od samega začetka
Predsednik Filatelističnega društva Ptuj Peter Kreft je povedal, da njihovo društvo sodeluje pri Kurentovanju že skoraj od samega začetka, to je od leta 1962, ko so izdali prvo kuverto.
Zahvalil se je Mestni občini Ptuj, Javnemu zavodu Ptuj, županji Nuški Gajšek, Barbari Ferčec za sodelovanje pri postavitvi razstave in filatelistu Maticu Mercu.
Bogata zbirka razstavljena v treh delih
Razstavo je pripravil zbiralec Franc Golob, član Filatelističnega društva Ptuj.
Z njo se društvo vključuje v dogajanje znotraj 65. Kurentovanja na Ptuju.
Golob je ob tem na kratko predstavil razstavo in zbirko.
»Razstavo sem si zamislil v treh sklopih filatelističnega materiala,« je povedal.
Prvi del so filatelistične izdaje društva ob posameznih Kurentovanjih.
Od leta 1962 do 1974 so vsako leto redno izdajali, sledila je dolga pavza do leta 1996, ko se je izdajanje in sodelovanje ponovno začelo.
Drugi del je sestavljen iz znamk, ki jih je društvo izdalo posebej, potem so znamke s kurentom, ena je izšla že v času Jugoslavije, je povedal Golob. Potem so izhajale znamke serije Folklora.
50 znamk od 50-letnici Kurentovanja je izdal tudi fotograf Dušan Jež, pa še 20 dodatnih.
Nekaj materiala je ne filatelističnega. To so značke s kurentom, ki jih kasneje zamenjajo priponke, našitki Slovenske vojske, na katerih je kurent in značke vojašnice, pa še bankovci, ki so jih tiskali in delili ljudem.
»Potem pa je tukaj še tretji del razstave, to so razglednice kurentov, na katerih se lepo vidi razvoj maske kurenta,« je dejal Golob.
Spomini in anekdote
Golobova predstavitev je bila polna anekdot, za kar se je zahvalila tudi županja.
»Če razstave ne bi tako slikovito predstavil, z vsemi anekdotami vred, marsičesa ne bi nikoli vedeli,« je dejala.
Hkrati je županja poudarila, kako pomembno je, da se filatelistična tradicija ohranja in da prispeva k mozaiku Kurentovanja, ki ga izvajajo že 65 let.
Z razstavo namreč dobimo še dodaten vpogled v dogajanje.