Foto: arhiv Mestne občine Ptuj
Ptuj pospešeno gradi sončne elektrarne na javnih stavbah.

Mestna občina Ptuj trenutno izvaja enega največjih projektov prehoda na obnovljive vire energije v regiji.

V okviru konzorcija »Sonce 8P«, ki vključuje tudi občine Velenje, Celje, Mislinja, Cirkulane, Šmartno ob Paki in Šoštanj, ter Dom ob Savinji Celje, je Ptuj prijavil skupno moč sončnih elektrarn 1577 kilovatov, ki bodo nameščene na 16 javnih objektih.

Na ptujsko občino smo se obrnili z vprašanji o tem, na katerih javnih objektih so bile sončne celice že nameščene in na katerih še bodo. Prav tako nas je zanimalo, koliko znaša vrednost investicije.

Dela potekajo v treh sklopih, prvi sklop je že opravljen

Prvi sklop: Sončne panele so že namestili na poslovilnem objektu novega rogozniškega pokopališča, podružnični osnovni šoli Grajena, objektih Športnega društva Rogoznica in Mladika I, so pojasnili na občini.

Drugi sklop: V poletnih mesecih 2025 bodo sončne elektrarne nameščene na objektih: Vrtec Trobentica, Dom krajanov Olge Meglič, Nogometni klub Podvinci, Spuhlja-športni park, Vrtec Vijolica in Vrtec Deteljica.

Tretji sklop: Predvidoma oktobra 2025 bodo sončne elektrarne nameščene na objektih: Dom krajanov Bratje Reš, Večnamenska dvorana Spuhlja, Dom krajanov Grajena, Mladika II., Športno društvo Grajena, Zdravstveni dom Ptuj in Čistilna naprava Ptuj.

Projekt bo v zaključni fazi do konca leta 2025.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Foto: arhiv Mestne občine Ptuj

Dodatno bo narejeno ...

Mestna občina Ptuj je pojasnila, da bo zaradi dotrajanosti potrebna menjava strehe na Domu krajanov Bratje Reš, ojačitev ostrešja na Domu krajanov Grajena in izgradnja pločevinaste strehe na eni izmed stavb Čistilne naprave Ptuj.

Za nekatere objekte, kot so Športno društvo Grajena, Kulturna dvorana Grajena, Večnamenska dvorana Spuhlja in Zdravstveni dom Ptuj, bo treba izgraditi dodatne kablovode iz bližnje transformatorske postaje.

Koliko znaša vrednost investicije?

Skupna vrednost investicije znaša 1.924.293,75 evra z davkom na dodano vrednost, od tega je vrednost subvencije 1.151.881,60 evra, delež občine pa znaša 772.412,15 evra.

Naložba je pomembna predvsem zaradi zniževanja stroškov električne energije v Mestni občini Ptuj, poleg tega pa prinaša tudi druge ugodnosti, kot so neodvisen vir energije, lokalno dostopen obnovljiv vir energije in nižji izpusti emisij, so povedali.

Trajnostni razvoj in energetska samooskrba

Projekt je del širše strategije Mestne občine Ptuj za trajnostni razvoj in energetsko samooskrbo, kar je zapisano tudi v Lokalnem energetskem konceptu občine.

Strokovna komisija izbora Zlati kamen je ob razglasitvi Ptuja za regijskega zmagovalca poudarila celovit pristop k razvoju občine, ki vključuje zgodnje energetske sanacije in nove usmeritve v skupnostne sončne elektrarne.

»Projekt sončnih elektrarn na javnih stavbah v Mestni občini Ptuj je tako pomemben korak k trajnostnemu razvoju občine, ki bo prinesel številne koristi tako za občino kot za njene prebivalce.«

Starejše novice