Slika je simbolična.
Izjemen dvig cen energentov je po žepih močno udaril tudi Ptujčane in Ptujčanke. Javne službe obljubljajo, da bo kotlovnica končana kmalu.

V luči vsesplošne draginje in povišanja cen energentov, tudi zaradi vojne v Ukrajini, so bili mnogi zaskrbljeni, ali bodo to zimo na toplem. Položnice so se Ptujčanom in Ptujčankam poviševale iz meseca v mesec, mnogi so radiatorje celo izklapljali, da bi le prihranili. 

Ptuj je odvisen od zemeljskega plina, cene tega pa so zrasle v višave. 

Že lanskega septembra so na Javnih službah Ptuj za Ptujinfo dejali, da vse moči usmerjajo v to, da bi v obratovanje čim prej dodali nov kotel na lesno biomaso. Takrat so upali, da bi lahko obratoval že lani, torej med ogrevalno sezono leta 2022. 

Predvidevajo, da bo kotlovnica v polnem zagonu januarja

Na javne službe smo se glede obnove kotlovnice obranili še enkrat. Dejali so, da predvidevajo, da bo kotlovnica v polnem zagonu letošnjega januarja. To pomeni, da bi na tej točki bila končana vsa dela. 

Na javnih službah zagotavljajo, da je projekt trenutno v zaključni fazi, potekajo zaključna dela. 

Končni znesek sanacije kotlovnice še ni znan. 

Zakaj kotel na lesno biomaso? 

Lesna biomasa je cenejša od plina. Trenutni režim ogrevanja na ptujski občini je izključno na zemeljski plin, lesna biomasa pa nima le nižje cene, dobava bo potekala iz lokalnih virov, zato bo cena še ugodnejša, so pojasnili. 

»Režim daljinskega ogrevanja se bo izvajal v smeri, da se v največji meri izkoristi nov kotel na lesno biomaso, ki je cenejši energent. S tem bomo lahko vplivali, da bo strošek toplote za odjemalce čim ugodnejši in da se blaži energetska draginja, ki trenutno preti celotni Evropi,« so pred časom povedali na javnih službah. 

Tako načrtujejo, da bo kotel na lesno biomaso pokril kar 70 odstotkov potreb po toploti na Ptuju, zemeljski plin pa bi uporabili le kot dopolnitev, ko bo ozračje najbolj hladno. 

Starejše novice