Na uredništvo Mariborinfo se je obrnil pripornik, ki želi ostati anonimen, z opozorilom, da so razmere v Zavodu za prestajanje kazni Maribor nevzdržne.
Pravi, da se zaveda, da je v priporu zato, ker je kršil zakonodajo, a, da si tudi oni zaslužijo normalne pogoje za prestajanje kazni v zaporu in priporu.
Temperature tudi ponoči visoke
Kot pravi, od sedme ure zjutraj, do ene ure popoldan dela v delavnici, kjer je veliko prahu, nečistoče, in temperatura nad 30 stopinj Celzija.
»V sobah imamo tuš samo tisti, ki delamo v zavodu, ostali so brez tuša v sobi.
Temperatura niti ponoči v sobi ne pade pod 28 stopinj plus, poleg tega pa smo trije v sobi. Počutimo se pregreti, omotični, slabotni …«
Priporniki z glavoboli
Dodaja, da naj jim pazniki ne bi dovolili, da se odpirajo sobe, da bi se vsaj malo prezračilo. V sobi so zaprti 22 ur na dan, ob koncih tedna pa 16 ur na dan. In to v sobah, ki so, kot pravi, prenatrpane.
Večina pripornikov naj bi imela hude glavobole.
Več kot 150-odstotna zasedenost
Za pojasnila smo se obrnili na Upravo Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij, kjer so nam pojasnili, da je trenutno v mariborskem zavodu 214 zaprtih oseb, kar predstavlja 152-odstotno zasedenost zavoda.
»Od tega je 71 obsojencev in 143 pripornikov. V posamezni sobi je nameščenih največ osem zaprtih oseb.
Takšne sobe so tri, pri čemer ima priporna soba znotraj kopalnico, obsojeniški sobi pa sta popoldan odprti, s čimer imajo zaprti možnost neomejenega tuširanja in zadrževanja izven sobe, dopoldan pa po večini delajo,« so nam pojasnili.
V vročinskem valu so temperature narasle
Na očitke, da so zaporniki in priporniki v nehumanih razmerah pravijo, da so kot drugod ob trenutnem vročinskem valu, tudi znotraj Zavoda za prestajanje kazni zapora Maribor temperature narasle.
»Za blaženje dviga temperatur izvajamo različne ukrepe, vezane na senčenje, zračenje in ventiliranje, tuširanje, pitje dodatne tekočine, in druge potrebe ukrepe.«
Starost stavbe jim gre na roko
Poudarjajo, da je mariborski zapor v stari stavbi z visokimi stropi in debelimi stenami, ki dajejo zračnost celotnemu prostoru in omogočajo počasnejše segrevanje celotne stavbe.
Dodajajo še, da je lega velikega dvorišča v zavodu ugodna, saj je večji del dneva zaradi obdajajočih stavb na sprehajališču senca.
Klimatske naprave, ventilatorji, hladni napitki ...
Sicer pa pravijo tudi, da je neomejeno tuširanje omogočeno zaprtim osebam, ki imajo tuše znotraj bivalnega prostora. Za ostale zaprte osebe je omogočeno tuširanje vsaj enkrat dnevno.
Na očitke, da priporniki delajo v nevzdržnih razmerah, pa pravijo, da temperature na deloviščih spremljajo in lahko podajo pojasnilo, da so ob upoštevanju realnih zunanjih temperatur slednje tudi na deloviščih v okviru pričakovanega.
»V kuhinji so tako nameščene klimatske naprave, zavodska pralnica je v kleti, ki zaradi lege ohranja nižje temperature, prav tako je v kletnih prostorih del kovinske delavnice, kjer so temperature prav tako ugodne.
Preostanek kovinske delavnice in galvanika sta klimatsko bolj obremenjeni, zato smo slednji delovišči opremili z ventilatorji, prostore zračimo, zaprte osebe smo namestili v senčni del prostora.
Za zaprte osebe, ki delajo, smo dodatno poskrbeli še tako, da ob malici dobijo dodatne hladne napitke, na deloviščih pa so prav tako na voljo avtomati s hlajeno osvežilno pijačo,« pojasnjujejo.
Ukrepi še pred poletno vročino
Sicer pa načeloma vsako leto že pred poletno vročino sprejmejo potrebne ukrepe za spopadanje z visokimi temperaturami.
Namestijo zatemnitvene zavese in v vse bivalne prostore namestijo tudi zavodske namizne ventilatorje.
Na pripornem oddelku v jutranjih urah, ko se priporniki prhajo, dodatno zračijo prostore. Osvežitev na prostem nudi zavodska fontana, ki jo vsako leto pred sezono očistijo in pripravimo za delovanje.
Sprehodi pripornikov se odvijajo v dopoldanskem času, ko so temperature nižje.
Enkrat tedensko sladoled in lubenica
V poletnih mesecih v zavodski kuhinji ob rednem deljenju sokov in sadja ob kosilu, delimo enkrat tedensko tudi sladoled ali lubenico.
Na hodnikih zavoda in tudi na sprehajališču so nameščeni številni avtomati za hladne napitke, ki jih zaprti lahko uporabljajo po lastni presoji.
Prav tako jim je redno omogočena nabava z želenimi živili v zavodski kantini.
Strpna komunikacija in preventiva ob povišanih temperaturah
Na malih vzgojnih skupinah in v individualnih razgovorih se pogovarjajo o strpni komunikaciji in preventivi ob povišanih temperaturah, zaprte osebe ozaveščajo o pitju zadostne tekočine in jim svetujejo zadrževanje v senčnih območjih.
Poudarjajo še, da so po posvetu z zavodskim zdravnikom pridobili informacijo, da zaradi povišanih temperatur zdravstvenih odklonov v zavodski ambulanti trenutno ne beležijo.
Dovzetnejši za vplive povišanih temperatur so kronični bolniki, ki so spremljani s strani zavodske zdravstvene službe in ustrezno obravnavani.