Poročilo o kakovosti življenja v evropskih mestih, ki ga je pripravila Evropska komisija, je razkrilo, da je Cardiff v Združenem kraljestvu najboljše mesto za življenje priseljencev v evropskih državah.
Rezultati so izraženi v odstotkih, Cardiff jih je dosegel kar 95.
V okviru Evropske unije ima večina tujcev večjo verjetnost bivanja v mestih kot ruralnejših okoljih. Predstavljajo 15 odstotkov prebivalstva mest, na podeželju pa šest. Drugo najboljšo »destinacijo« predstavlja Lizbona, tretje pa Braga, ki je dosegla skupno oceno 89 odstotkov. Sledi ji Groningen na Nizozemskem z 88 odstotki.
Evropejci večinoma menijo, da so njihova mesta primerna za priseljence
Poročilo nadalje razkriva, da so povprečno trije od štirih prebivalcev izjavili, da je njihovo mesto dobro za življenje priseljencev.
V Evropski uniji se mesta v severnih regijah štejejo za boljša mesta za priseljence - 79 odstotkov, medtem ko so mesta v vzhodnih državah dosegla nižjo oceno, saj je tako menilo le dve tretjini prebivalcev.
Države, kjer so primernejše prestolnice
Nekatere države so imele višje stopnje zadovoljstva migrantov za prestolnico v primerjavi z nacionalno ravnjo. Lep primer je Zagreb, kjer 66 odstotkov vprašanih meni, da je glavno mesto dobro za življenje priseljencev, medtem ko je nacionalna raven 42 odstotkov.
Enako velja za Poljsko (87 odstotkov za Gdańsk v primerjavi s 65 odstotki), Slovaško (71 odstotkov za Bratislavo v primerjavi s 50 odstotki) in Turčijo (75 odstotkov za Antalyo v primerjavi z 52 odstotki).
Ljubljana v primerjavi s slovenskim povprečjem slabša
Po drugi strani pa je za nekatera mesta, kot je na primer Pariz, državno povprečje bolj pozitivno, saj tako meni 75 odstotkov vprašanih, medtem ko je prestolnica manj priljubljena - 54 odstotkov.
Enako velja za Rim (54 v primerjavi s 75 odstotki), Ljubljano (57 v primerjavi z 72 odstotki), Bruselj (71 v primerjavi z 88 odstotki) in Skopje (33 v primerjavi z 49 odstotki).