Svetnica za poslikavo zunanjih nekovinskih delov MKC Stara steklarska z grafiti.

Lina Habjanič, sicer ptujska mestna svetnica iz vrst Levice, je ptujski občini predlagala, da bi občina pripravila in objavila razpis za poslikavo zunanjih nekovinskih delov MKC Stara steklarska z grafiti.

Razbila bi monotonost zunanjosti

Predlog je podala z namenom, da se po eni strani razbije aktualno monotonost zunanjosti MKC Stara steklarska, ki ne daje videza mladinsko-kulturnega centra, po drugi strani pa, da se ponudi mladim grafitarjem prostor, kjer se lahko prosto izrazijo skozi grafite.

»Predlagam, da je razpis primarno odprt za mlade grafitarje, oziroma, do 29. leta starosti. Izbor pa naj opravi strokovna komisija, v kateri bi sodelovali mladi in pa umetniki,« je še predlagala Habjanič.

Projekt prejel številne nagrade in priznanja

Na ptujski občini pravijo, da je projekt na javnem natečaju izbrala strokovna komisija, kasneje pa je bilo izvedeno delo prepoznano tudi s strani mednarodne strokovne javnosti. Trenutno je nominirano za prestižno evropsko arhitekturno nagrado Mies van der Rohe. 

Kot so še pojasnili na občini, je projekt prejel že več nagrad in priznanj, prav tako pa je bil v več priznanih strokovnih revijah in na več mednarodnih arhitekturnih portalih. 

Stara steklarska na območju varovane kulturne dediščine

Vsa domača in mednarodna strokovna priznanja, ki jih je delo prejelo, svojo izbiro utemeljujejo skozi občutljiv pristop novega posega do konteksta starega mestnega jedra in kvalitetno vzpostavljenim odnosom nove materialnosti do obstoječe.  

»Treba se je zavedati, da se objekt nahaja v območju, ki je varovano z vidika kulturne dediščine in je kot takšno izredno bogato.

Profilirana fasada Steklarske to pestrost umirja, obenem pa omogoča, da bo skozi čas patinirala in objekt še dodatno vpela v kontekst historičnega jedra,« pojasnjujejo na občini.

Poseg nepovraten in preveč kratkoviden

Dodajajo, da se kot avtorji zavedajo problematike poseganja v staro mestno jedro, zato je bila ravnotežju med obstoječim in novim posvečena še posebno velika pozornost.  

Objekt je bil v osnovi projektiran kot Kulturni center Stara steklarska. Trenutna uporaba objekta v obliki kombinacije kulturnega centra in centra interesnih dejavnosti avtorje navdušuje, saj so tudi sami mnenja, da objekt za opravljanje svojega poslanstva potrebuje vsakodnevno življenje, je pa treba na ta vidik pogledati širše. 

»Pri hitrosti današnjega načina življenja in števila sprememb, ki jih ta prinaša, smo mnenja, da je tako nepovraten poseg preveč kratkoviden in ne dopušča kasnejših sprememb,« odgovarjajo svetnici.

Na občini predloga ne podpirajo

Dodajajo še, da niso zaprti za diskusijo z uporabniki in tudi ostalimi prebivalci Ptuja. Eno takšno pobudo so v preteklosti že upoštevali in jo tudi smiselno in dolgoročno neškodljivo vključili v izvedeno delo.  

»Poleg tega menimo, da bi z legitimizacijo grafitiranja nekovinskih delov stavbe Steklarske tvegali, da se bodo v prihodnje samovoljno grafitirali tudi preostali deli fasade vključno s spomeniško zaščiteno fasado na Aškerčevi ulici. 

Zaradi vsega zgoraj naštetega pobude za pografitiranje Stare steklarske ne prepoznavamo kot smiselnega posega v obstoječe delo in je, kot takšne ne moremo podpreti,« dodajajo na občini.

Komentarji (2)

Xoxo (ni preverjeno)

Ja pa kaj še!!!! Že nasploh tale nova stavba ne paše v tukajšno okolico. Za Ljubljano edino.

Marko23 (ni preverjeno)

Stavba je nefunkcionalna, da ne govorimo o dvigalu, ki je meda vsega skupaj delalo 3 dni. Kako je lahko kulturno varstvo dovolilo v starem jedru kovinsko fasado se je tudi za vprašat. Veliko denarja za skropucalo, nagrade gor ali dol. Tudi tržnica pa Dominikanec sta nagrajena, pa kaj si lahko z njima pomagamo.

Starejše novice