V Pomurskih lekarnah v Lendavi je farmacevtka pacientki že tretjič zavrnila izdajo kontracepcijskih tabletk in to kljub veljavnemu receptu. Farmacevtka je pri tem, kot smo poročali med prvimi, uveljavila pravico do ugovora vesti, ki je priznana tako z ustavo kot z zakonom o zdravstveni dejavnosti.
Pomurske lekarne so v pisnem odzivu potrdile, da je farmacevtka uveljavljala ugovor vesti, hkrati pa poudarile, da je pacientka imela možnost prevzema zdravil v drugi enoti lekarne, oddaljeni le 600 metrov.
»Pacientki smo se opravičili in smatramo, da zaradi bližine večje lekarne nihče ni ostal brez predpisanih zdravil,« so sporočili iz Pomurskih lekarn.
Kontracepcija ni le za preprečevanje nezaželenih nosečnosti
Ginekologinja Nataša Borko Tavželj iz Splošne bolnišnice Murska Sobota je pojasnila, da se ginekologi s takšnimi primeri redko srečujejo.
»S čim pa se srečujemo, pa je to, da ženske, dekleta, pozabijo, da jim bo zmanjkalo tabletk in se ta recept, če se tako izrazim, naročijo malo prepozno. In potem nastane sila, potrebujejo tabletke tik pred zdajci in takrat jih res potrebujejo zdaj in takoj in tukaj,« je povedala Borko Tavželj.
Hormonska kontracepcija v obliki tabletk je v Sloveniji brezplačna, vendar na voljo samo na recept. Zdravniki jih ne predpisujejo zgolj za preprečevanje nezaželene nosečnosti, temveč tudi kot hormonsko terapijo pri menstrualnih motnjah.
»V prvi vrsti seveda za preprečevanje neželene nosečnosti, uporabljamo pa kontracepcijske tabletke kot hormonsko terapijo, tudi v primeru motenj menstrualnega ciklusa, te motnje pa imajo tudi seveda, različne vzroke,« je dodala Borko Tavželj.
Mnenja so deljena
Ravnanje farmacevtke je izzvalo tudi oster odziv lendavskega župana Janeza Magyara, sicer župana iz vrst SDS.
»Nesprejemljivo po eni strani, če je stranka dobila pač od zdravnika in si želi imeti te tablete, normalno, da se javni zavod mora tudi tako primerno odzvati. Spoštujem tudi odgovor vesti, ampak tega, da dela v javnem zavodu, se mora zavedati. Tudi vodstvo javnega zavoda, če ima takšne zaposlene, mora premisliti ali jim mogoče ponuditi drugo delovno mesto,« je povedal Magyar.
Na družbenih omrežjih se je ob primeru razvila vroča razprava. Večina komentatorjev meni, da farmacevtka ne bi smela zavrniti izdaje zdravila zaradi osebnih prepričanj. Opozarjajo, da ugovor vesti ne sme ogroziti dostopa do zdravil in situacijo primerjajo z zdravniki, ki bi zavračali cepljenja, ali natakarji, ki ne bi želeli postreči mesa.
Ginekologinja Borko Tavželj je pojasnila, da pacienti zaradi ugovora vesti ne smejo biti prikrajšani za zdravstveno oskrbo.
»Glede ugovora vesti zdravniki uredimo že s podpisom na zdravniški zbornici, delodajalec je o tem obveščen, ve, za kakšen ugovor vesti gre, in potem tega posega ali pregleda ta oseba ne izvede, izvede ga nekdo drug,« je dodala Borko Tavželj.
V Pomurskih lekarnah so med drugim zagotovili tudi, da bodo uvedli ukrepe, s katerimi bodo preprečili, da bi pravica do ugovora vesti ovirala dostop pacientov do zdravil.