Volilni udeleženci so v nedeljo izbirali poslance za evropski parlament in odločali na treh posvetovalnih referendumih. Volilna udeležba na evropskih volitvah je bila nekaj več kot 41-odstotna, na referendumih malo nižja.
Nedeljskih evropskih volitev v Sloveniji se je glede na zadnje neuradne izide udeležilo 41,35 odstotka volilnih upravičencev, kar je največ na vseh dosedanjih volitvah v Evropski parlament. Volilna udeležba doslej še nikoli ni presegla 30 odstotkov.
Udeležba sicer še ni dokončna, saj bo k izidu treba prišteti še glasove po pošti iz Slovenije in tujine.
V vseh volilnih enotah je največ glasov osvojil SDS.
Najvišja volilna udeležba v volilni enoti Ljubljana Center, najnižja v ptujski
Največji delež volivk in volivcev se je na volišča odpravil v volilni enoti Ljubljana Center, kjer je volilo 46,14 odstotka volilnih upravičencev, in volilni enoti Kranj, kjer jih je glasovalo 44,76 odstotka.
Več kot 40-odstotna je bila volilna udeležba tudi v volilnih enotah Ljubljana Bežigrad (43,61 odstotka), Celje (40,29 odstotka) in Postojna (40,23 odstotka).
V Novem mestu se je na volišča odpravilo 39,42 odstotka volilnih upravičencev.
Najmanjša volilna udeležba pa je bila v volilnih enotah Maribor (37,41 odstotka) in Ptuj, kjer je glasovalo le 36,50 odstotka volilnih upravičencev.
Okraj z najnižjo udeležbo Lendava
Med volilnimi okraji so najbolj množično volili v okraju Škofja Loka 2, kjer se je volitev udeležilo 52,35 odstotka, Kranj 3, kjer so zabeležili 50,46-odstotno volilno udeležbo, in Ljubljana Šiška 4 z 48,55-odstotno udeležbo.
V volilnih okrajih z najnižjo volilno udeležbo je na volišča prišlo le nekaj več kot 31 odstotkov volilnih upravičencev. V volilnem okraju Koper 1 jih je glasovalo 33,50, v volilni enoti Šmarje pri Jelšah pa 32,36.
V volilnem okraju Lendava, okraju z najnižjo udeležbo, je volilo 31,23 odstotka volilnih upravičencev.
Udeležba na referendumih podobna kot pred dvema letoma
Posvetovalnih referendumov o evtanaziji, preferenčnem glasu in legalizaciji konoplje za medicinske namene ter za osebno rabo se je po preštetih skoraj vseh glasovnicah udeležilo nekaj več kot 41,1 odstotka volivcev, z minimalnimi razlikami med referendumi.
Udeležba je bila podobna kot na zadnjih treh referendumih pred tem, ki so bili leta 2022.
- Posvetovalni referendum o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja – volilna udeležba 41,20-odstotna.
- Posvetovalni referendum o ureditvi preferenčnega glasu za volitve v Državni zbor – volilna udeležba 41,18-odstotna.
- Posvetovalni referendum o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene – volilna udeležba 41,15-odsotna.
- Posvetovalni referendum o gojenju in predelovanju konoplje za omejeno osebno rabo – volilna udeležba 41,20-odstotna.
Na vseh nedeljskih posvetovalnih referendumih je bila najvišja volilna udeležba v volilni enoti Ljubljana Center, najnižja pa v ptujski.
Pri vseh vprašanjih je bilo v vseh osmih volilnih enotah je bilo več glasov za kot proti. Izjema je referendum o gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo – v volilnih enotah Kranj in Ljubljana Bežigrad je bila več kot polovica glasov proti.