Nedavno se je v medijih in javnosti razširila zgodba, da naj bi starši prodali 17-letnico in si za ta denar kupili nov avtomobil. Brat dekleta naj bi obiskoval eno od ptujskih osnovnih šol, kjer je dogodek tudi razkril.
Mlajši bratec prodane 17-letnice naj v šoli vsem razlagal, da so sestro prodali v Italijo, z denarjem pa naj bi si kupili nov avto, je poročal Štajerski tednik.
Primer preiskuje policija
Takrat smo o dogodku povprašali tudi Policijsko upravo Maribor, kjer so potrdili, da primer preiskujejo.
Potrdili so še, da so prejeli obvestilo o domnevnem sumu storitve kaznivega dejanja zoper zakonsko zvezo, družino in otroke oziroma kaznivega dejanja zoper človečnost.
Preiskava je bila še v teku, zato podrobnosti policija ni razkrila.
Kako v tovrstnih primerih ravna center za socialno delo?
O dogodku smo povprašali tudi Center za socialno delo Spodnje Podravje. Glede dotičnega primera so dejali, da zaradi varstva koristi otroka in varstva podatkov o primeru ne morejo govoriti.
Pojasnili pa so, da center za socialno delo v primerih, kadar izve za sum nasilja, zlorabe, zanemarjanja obvesti o tem pristojno policijsko postajo ali sektor kriminalistične policije.
Nato začnejo izvajati naloge za zaščito otroka. Raziščejo okoliščine, naredijo oceno ogroženosti z dejavniki tveganja in varovalnimi dejavniki, skličejo multidisciplinarno ekipo in sestavijo načrt pomoči otroku in družini.
V postopkih pomoči družini in otroku se centri za socialno delo povežejo tudi z drugimi institucijami, kot so šole, vrtec, zdravstvene ustanove.
Družini poskušajo omogočiti vključitev v razne programe, ki so prostovoljni. V kolikor v družini ne pride do izboljšanja razmer, pa se lahko poslužijo še drugih prijemov, otroka lahko v takem primeru tudi odvzamejo družini.
Pri tem Valerija Ilešič Toš, pomočnica direktorja na ptujski enoti centra za socialno delo, poudarja, da so odvzemi skrajni ukrepi.
»Sicer pa je potrebno upoštevati 156. člen družinskega zakonika – načelo najmilejšega ukrepa, to pomeni, da se naj najprej izreče ukrep, s katerim bodo starši čim manj omejeni pri izvajanju starševske skrbi, če je z njim mogoče dovolj zavarovati koristi otroka in predvsem, da naj se otrok staršem ne odvzame, če je s tem ukrepom mogoče dovolj zavarovati otroka,« je še dodala.
Poudarila je, da je vloga centra za socialno delo v prvi vrsti pomagati staršem, družini, otroku.
Namen je opolnomočenje, da bi znali in zmogli vse korake, ki bodo zagotovili ustrezne pogoje za zdrav razvoj otroka.
Je v dotičnem primeru možno tudi, da odvzamejo brate in sestre?
Kot omenjeno, bi naj zgodbo obelodanil mlajši bratec dekleta, ki je o dogodku razlagal v šoli.
Ptujski center za socialno delo smo zato povprašali tudi, ali je mogoče, da v tem primeru, če se zgodba potrdi, odvzamejo tudi brate ali sestre mladoletnice iz družine.
O dotičnem primeru ne morejo govoriti, a na centru so pojasnili, da za vsakega otroka v družini, v kolikor obstaja sum ogroženosti, vodijo postopek, kot že opisan.
Za prav vse otroke v družini naredijo oceno ogroženosti, načrt pomoči otroku in družini, katerim ponudijo tudi vključenost v programe.
Komentarji (7)
Saj ni nič čudnega! Na tem svetu je vse naprodaj ! V določenih etnično -kulturnih okoljih, pa tudi prodaja otrok ali dogovorjene poroke otrok.
17 letnica lahko že sama razmišlja. Neglede kakšno je etnicno-kulturno ozadje družine, je pri tej starosti, ali ubogala, ali pa se strinjala.
Pri svojih letih bi se lahko tudi uprla.
Kakorkoli, v naši državi je to kaznivo dejanje in spada v kategorijo trgovanja z ljudmi-belim blagom !
zakaj imamo mi zakone in zato pristojne institucije? prosim, opravljajte naloge, kot jih je treba
Za omenjeno etnicno-kulturno okolje je dekle pri 17- stih ze prestara za poroko in vsakoletno rojevanje. Starsi so imeli "sreco", da so dobili denar za novi avto zanjo !!! Nam to pomeni kupnino in se bodo s tem ukvarjali iz CSD, novinarji in se kdo - v resnici pa je pri mnogih etnicnih skupnostih iz Bolgarije, Romunije, Turcije, Afriskih drzav ... kupnina v resnici vrednost dekleta v oceh bodocega zenina. Drugje se kupuje s kozami, kravami, zemljo ... In ce zeli biti Slovenija multinacionalna in resevati ekonomske migrante: Africane, Sirijce, Afganistance, Indijce, Rome itn. se mora spoznati z njihovo zgodovino, kulturno dediscino, tradicijo, obicaji - ker nismo vsi enaki !!!
Ne ni tako oni so prišli k nam in se morajo seznaniti z našimi zakoni in kulturo. Tako je običajno ko greš nekam drugam živeti.
Mi smo tu doma in oni naj spoštujejo naše zakone.
Pol pa razloži to "svobodnjakom" , Fajonki in ostalim multikulti specialistom!
In prve roke mi je znano, da je žal pri nas tako da pristojne institucije ne ukrepajo čeprav Romi po vsej Sloveniji, še posebej v Mariboru na veliko trgujejo z mladoletnicami. CSD celo sam izdaja dovoljenja za poroke mladoletnih oseb kadar to želijo. SRAMOTA za civilizacijo!!!
CSD celo sam izdaja dovoljenja za , . . . kaj bi še radi, saj CSD mora tudi nekaj delati, saj jim je drugače dolg čas !