Želite biti vedno na tekočem? Izberi Ptujinfo kot prednostni vir na Googlu.

Prebivalci Prešernove ulice na Ptuju opozarjajo na pogoste prelete drona: »Počutimo se nadzorovane«

| v Lokalno

Prebivalci zahtevajo preveritev, kdo upravlja dron in ali so leti izvedeni skladno z zakonodajo.

V uredništvo Ptujinfo smo prejeli sporočilo prebivalcev Prešernove ulice v Ptuju in okolice Ptujskega gradu, ki opozarjajo na pogoste prelete drona nad njihovimi domovi. Kot navajajo, naj bi se dron na tem območju pojavljal skoraj vsak dan, pogosto tudi večkrat dnevno.

Po njihovih navedbah se preleti dogajajo predvsem v jutranjih urah, pa tudi čez dan. 

Ker dron redno preletava stanovanjsko območje, hiše in okolico, pri nekaterih prebivalcih vzbuja občutek stalnega nadzora, nelagodje ter vprašanja glede morebitnega poseganja v zasebnost.

Zahtevajo preveritev zakonitosti

V javnem pozivu upravljavca oziroma upravljavce drona pozivajo, naj nemudoma zagotovijo, da se uporaba drona izvaja na način, ki ne posega v zasebnost prebivalcev, ter da se spoštujejo vsi veljavni predpisi Republike Slovenije in Evropske unije.

Prebivalci posebej opozarjajo na skladnost z zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov, vključno z uredbo GDPR, zakonom o varstvu osebnih podatkov, kazenskim zakonikom ter pravili, ki urejajo uporabo brezpilotnih zrakoplovov.

Od pristojnih organov zahtevajo, da preverijo, kdo je upravljavec drona, ali so leti izvedeni zakonito, ali se pri tem izvaja snemanje stanovanjskih hiš, dvorišč ali prebivalcev ter ali so bile pri uporabi drona spoštovane pravice občanov.

»To je javno opozorilo, da prebivalci ne bomo sprejemali ponavljajočega se občutka nadzora nad svojimi domovi. Zahtevamo spoštovanje zasebnosti, miru in dostojanstva vseh občanov,« so zapisali v pozivu.

Dron naj bi opazili tudi drugi

Kot še navajajo prebivalci, naj bi danes prejeli odgovor s strani Ptujske televizije, iz katerega izhaja, da so tudi sami opazili dron na območju Prešernove ulice v Ptuju, približno ob 7.29.

Po njihovem mnenju to dodatno potrjuje, da naj ne bi šlo zgolj za posamezno opažanje, temveč za ponavljajoče se pojavljanje drona na tem območju.

Prebivalci zato pozivajo pristojne organe, naj okoliščine preverijo, ugotovijo, kdo je upravljavec drona, ter preverijo, ali se vsi poleti izvajajo skladno z veljavno zakonodajo.

Preberite še

Komentarji

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA
Pfujčan

niti na dvorišču človek nemore več imetu miru.. prekleta tehnologija

Komentarji

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA
Pfujčan

niti na dvorišču človek nemore več imetu miru.. prekleta tehnologija

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Scena

Slovenija

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura