Odkupne cene grozdja so letos dvignile nemalo prahu med vinogradniki. Na odkupne cene, ki jih je zastavila Ptujska klet, so se odzvali tudi oni.

Odkupne cene grozdja so ključna komponenta v vinogradništvu, ki neposredno vpliva na dobičkonosnost in trajnost vinogradniške industrije.

Za vinogradnike po vsem svetu so odkupne cene grozdja ključnega pomena, saj odražajo vrednost njihovega dela in naložb, ki jih vložijo v gojenje kakovostnih grozdov.

Odkupne cene niso le finančno vprašanje, temveč tudi dejavnik, ki oblikuje celotno ekonomsko krajino v vinski industriji.

V zadnjih letih se niso le vinogradniki srečevali z izzivom odkupnih cen - vse kmetijske panoge so se na neki točki srečale z izzivom koordinacije odkupnih cen in dejanskega vložka. 

Vinogradniki razburjeni, odkupne cene pa v bistvu višje

V Facebook skupini Čudoviti svet vinogradništva in kletarstva se je pojavil letošnji cenik Ptujske glede glede odkupnih cen grozdja. 

Cenik je dvignil nemalo prahu, vinogradniki so bili večinoma razočarani nad odkupnimi cenami. 

Marko Breznik iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor je pojasnil, da so odkupne cene letos v povprečju višje kot v prejšnjih letih. Za grozdje boljše kvalitete bodo vinogradniki letos dobili od 65 do 75 centov naprej. Pri tem je obenem poudaril tudi, da so se zvišale tudi cene repromateriala in raznih zaščitnih sredstev. 

V tem stoletju so to najvišje cene Ptujske kleti

Za pojasnila glede letošnjih odkupnih cen smo se obrnili na Ptujsko klet.

Pojasnili so, da so izhodiščne odkupne cene grozdja letos v povprečju višje od lanskih za približno 23 odstotkov in so celo najvišje cene, ki jih je Ptujska klet ponudila vinogradnikom v enaindvajsetem stoletju. 

»Za primerjavo: izhodiščne cene so višje za skoraj petdeset odstotkov v primerjavi s cenami izpred desetih let. Izhodiščne cene – to pomeni najnižje, ki jih bo vinogradnik dobil za letošnjo trgatev, če bo njegovo grozdje doseglo minimalno sladkorno stopnjo, se razlikujejo po sortah in se gibljejo med šestdeset in osemdeset centov za večino sort,« za Ptujinfo pojasnjujejo na Ptujski kleti. 

Dodajajo tudi, da imajo z izbranimi vinogradniki tudi posebne dogovore za polnitve buteljčnih vin višjega cenovnega razreda, za katere bodo plačali do dva evra in pol na trs ob nižjih obremenitvah. 

Kako določijo odkupne cene? 

Na Ptujski kleti so pojasnili, da pri določanju odkupnih cen upoštevajo več kriterijev, med katerimi je ključen kriterij pravične delitve dohodka za posamezne faze pridelave in prodaje vina. 

Najbolj upoštevajo stroške pridelave grozdja v vinogradnih. 

Zadnja leta odkupne pogoje in cene usklajujejo s predstavniki dolgoletnih kooperantov, vinogradnikov, še pojasnjuje Vinko Mandl, direktor trženja Ptujske kleti. 

Komentarji (4)

prlek (ni preverjeno)

Najdonosnejše sorte so: jurka, šmarnica, klinton in izabela !

KLOCN (ni preverjeno)

Take te najbolj trofijo. Munjen si tri dni vkup, po desetih do dvajsetih takih tretmanih pa fukjen tudi ostaneš. Toš že ve...

In reply to by prlek (ni preverjeno)

Meri (ni preverjeno)

... ali pa kvinton, gemaj, izabela, jurka v občini Videm pri Ptuju :)

KLOCN (ni preverjeno)

"Vinogradniki razburjeni, odkupne cene pa v bistvu višje"..... Cene so morda res malenkostno višje, je pa količina pridelka mnogo nižja od povprečja. Stroški pridelave pa so enaki kot takrat, ko je bera rekordna. Ko se zmanjša ponudba na trgu so hudiči takoj pripravljeni zvišati cene, ko pa je treba deliti nesrečo s primarnimi pridelovalci pa bi ti oni diktirali cene. Prikladno! Seveda takim na pamet ne pade, da bi kaj donirali za tiste, ki so jim poplave odnesle vse, ali pa morda donirali kakega jurja za otroke, potrebne nujne in nerazumno drage operacije v tujini. Kako bi jaz užival, če bi se na kakem velikem parkirišču naslikali Avstrijci in tam postavili odkup grozdja po neki normalni ceni, ki bi omogočala pravičnejšo delitev pogače. Tej naši "kleti" bi kmetje lahko samo pomahali v pozdrav, s pešico z enim samim iztegnjenim prstom. Uganite katerim...

Starejše novice